V řadě ordinací v SR se platí hotově

Někteří slovenští lékaři přes varování ministra zdravotnictví Rudolfa Zajace vybírají za léčení pacientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) peníze hotově. Týká se to těch, kteří s pojišťovnou neuzavřeli nové smlouvy. Třebaže ministr upozorňoval, že jejich jednání je protizákonné, Slovenská lékařská komora míní, že zákon nebrání lékařům žádat peníze za zdravotnické výkony od klientů nesmluvní pojišťovny…

Fico slibuje po volbách zrušit zdravotnickou reformu vlády

Svým členům nadále doporučuje, aby nepodepisovali nevýhodné smlouvy. Lékaři žádají zvýšení ohodnocení zákroků od pojišťoven. Pacienti tak mají u nesmluvního lékaře nárok na bezplatnou péči pouze v neodkladných případech.

Na dveřích visí ceníky

„Nechci nic navíc. Žádám pouze tolik, abych pokryl své náklady. Od pojišťovny dostávám už řadu let stejné částky a náklady se několikrát zvýšily,“ říká jeden bratislavský lékař. Před ordinací vyvěsil ceník a pacienti podle něho platí.

„Co mám dělat? Ze dne na den nemůžu změnit pojišťovnu,“ reagovala jedna z pacientek, která za vyšetření dcery zaplatila 250 korun. „Stěžovat si ale nebudu, protože s lékařem jsem spokojena,“ dodala.

Další pacientka přišla pro recept, ale neměla u sebe peníze. Podepsala potvrzení, že uznává dluh ve výši 79,20 Sk za vypsání receptu a do měsíce ho uhradí. V jiné bratislavské ambulanci žádali od pacienta 1800 korun za sonografické vyšetření břicha. Když odmítl zaplatit, řekli mu, že musí jinam. Přitom ve VZP je pojištěno asi 70 procent Slováků. Podle lékařské komory dostává lékař za pacienta měsíčně 34 Sk, ale pacient ho stojí 50 až 70 korun.

Nastupuje politika

Situace se začíná politizovat, protože například opoziční strana Smer – sociální demokracie už varovala, že pokud bude součástí příští vlády, zruší nynější reformu zdravotnictví.

„Prosím lékaře, aby ještě do voleb vydrželi a nežádali od pacientů peníze,“ vyzval předseda strany Robert Fico. Přislíbil, že okamžitě po volbách bude řešit oprávněné nároky lékařů na spravedlivou úhradu. „Zajacova reforma způsobila kolaps a chaos, o čemž svědčí události posledních dnů. Ve zdravotnictví jsou spokojeni jen privatizátoři a pacienti jsou zoufalí,“ dodal Fico.

Premiér Mikuláš Dzurinda po jednání s ministrem zdravotnictví naopak zatroubil do útoku a obvinil Smer a Svobodné fórum, že současné problémy jsou výsledkem jejich „cynických politických intrik“ před předčasnými volbami.

„Je smutné, že pacient se stává rukojmím politických intrik těchto stran,“ uvedl Dzurinda. Prohlásil také, že Slovenská lékařská komora byla politicky zneužita. „Je to politický hyenismus týkající se toho nejcitlivějšího – lidského zdraví,“ dodal.

Ohodnoťte tento článek!