V Rusku se možná vyskytl první případ SARS

Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko včera oznámil, že Rusko má první případ onemocnění SARS. Mluvčí epidemiologické služby Ljubov Voropajevová se však dala slyšet, že není důvod tvrdit…

MOSKVA – Hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko včera oznámil, že Rusko má první případ onemocnění SARS. Jiné oficiální zdroje však podle agentury AP zdůrazňují, že laboratorní testy tuto diagnózu nepotvrdily.

Agentura ITAR-TASS cituje Oniščenka, podle něhož je virem nakažen jistý muž v Blagoveščensku na Dálném východě u hranic s Čínou. Lékaři podle Oniščenka dospěli k tomuto závěru na základě pacientova „komplexního klinického obrazu“.

Mluvčí Oniščenkovy epidemiologické služby Ljubov Voropajevová se však dala slyšet, že není důvod tvrdit, že pacient má SARS. ITAR-TASS s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví napsal, že laboratorní analýzy dosud diagnózu nepotvrdily.

Lékařské zdroje v Blagověščensku v Amurské oblasti tento týden o něco dříve zaslaly laboratorní vzorky k prozkoumání do Moskvy. Na základě jejich testů by mělo být rozhodnuto, zda hospitalizovaný muž je nakažen virem způsobujícím SARS.

Po hospitalizaci muže se symptomy připomínajícími SARS úřady v Amurské oblasti, v níž kypí čilý příhraniční obchod, přerušily cestování mezi oblastí a Čínou. Žádným čínským občanům není povolen vstup do Ruska přes regionální hranice a žádní ruští občané nesmějí vycestovat do Číny.

Státní civilní letecká služba mezitím včera oznámila, že instruovala letecké dopravní i nákladní společnosti, aby v souvislosti se SARS zastavily rezervace letů do pevninské Číny, Hongkongu a na Tchaj-wan. Zároveň je upozornila, aby byly připraveny na úplné přerušení veškerých letů do této oblasti. Ke kompletnímu zrušení letů je zapotřebí příkazu Oniščenkovy služby a souhlasu vlády.

Ruský premiér Michail Kasjanov bude podle agentury Interfax předsedat mimořádnému jednání věnovanému preventivním opatřením, jež mají zabránit šíření SARS v Rusku. Schůzky se zúčastní i Gennadij Oniščenko.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!