V souboji o německého výrobce léků Stada vyhrály Bain a Cinven

V souboji o koupi německé farmaceutické společnosti Stada vyhrálo konsorcium investičních firem Bain Capital a Cinven.

Tato skupina nabídla v aukci za Stadu celkově 5,3 miliardy eur (zhruba 140 miliard Kč) a trumfla konkurenční konsorcium fondů soukromého kapitálu Advent a Permira, sdělila dnes německá firma.

Nabídka americké Bain a londýnského fondu Cinven získala podporu vedení Stady. Obě soupeřící konsorcia v předešlém kole aukce nabízela za akcii Stady 58 eur, což odpovídalo celkové hodnotě 4,7 miliardy eur, Bain a Cinven však svou nabídku nečekaně výrazně zvýšily, uvedla agentura Reuters.

Konečná nabídka znamená prémii 49 procent k ceně akcie Stady z 9. prosince. tedy z doby, než se objevily první zprávy o záměrech na převzetí firmy. Podle informovaných zdrojů Reuters by měli zájemci v pátek ještě předloží konečné nabídky, ty by se už ale neměly příliš lišit od dosavadních návrhů.

Stada je výrobcem generických léků, tedy produktů, jimž vypršela patentová ochrana. Založena byla roku 1895 v Drážďanech jako lékárnické družstvo; na významné části jejích tržeb se nyní významně podílí východní Evropa a Rusko.

Ohodnoťte tento článek!