V Turecku zemřel další člověk na ptačí chřipku

Obávaná ptačí chřipka již neusmrcuje lidi pouze v jihovýchodní Asii a Číně. Už třetí dítě z jedné rodiny zemřelo ve východním Turecku právě s příznaky smrtelné choroby. Ptačí chřipka zabila v Turecku druhé dítě…

ANKARA –

Jedenáctiletá dívka byla sestrou dvou prvních tureckých obětí viru. Minulou neděli už zemřel čtrnáctiletý bratr dívky, ve čtvrtek jejich patnáctiletá sestra.

Rodina žila v odlehlé zemědělské oblasti východního Turecka při hranicích s Arménií. Všechny byly převezeny do nemocnice ve městě Van s kašlem a krvácením v krku. Tam leží nyní se stejnými příznaky ještě jejich šestiletý bratr.

Primář nemocnice ve Vanu Hüseyin Avni Sahin řekl turecké pobočce televizní stanice CNN, že u 23 lidí s podezřelými příznaky klinika provádí testy na přítomnost viru H5N1, který ptačí chřipku u člověka způsobuje. „Patnáct z nich leží v posteli, stav jednoho je vážný. Většina pacientů jsou děti,“ sdělil Sahin.

Pokud i mezinárodní testy prokážou, že sourozenci z města Dogubejazit zemřeli na ptačí chřipku, půjde o první lidské oběti viru mimo jihovýchodní Asii, kde mu od roku 2003 podlehlo přes 70 osob.

Děti si měly hrát s hlavami kuřat

Ve východních provinciích Turecka úřady preventivně vybíjejí tisícovky chovných ptáků. Do oblasti byly zaslány zvláštní dodávky antivirotika Tamiflu, které lékaři ve Vanu nemocným podávají.

Rodina zemřelých sourozenců držela kuřata pro vlastní potřebu a vzala je domů, když se v noci venku ochladilo. Drůbež, která přesto onemocněla, byla v domácnosti zaříznuta a snědena. Podle agentury AP si děti také hrály s hlavami zabitých kuřat.

Nebezpečný virus H5N1 se na člověka nepřenáší snadno, ale pokud by zmutoval, mohl by podle expertů vyvolat pandemii, která by zabila desítky milionů lidí a přinesla by velké hospodářské ztráty.

Turecké veterinární úřady se domnívají, že původcem viru jsou stěhovaví ptáci z Kavkazu. Kmen H5N1 viru ptačí chřipky byl v posledních měsících zjištěn také u drůbeže v Rumunsku, Rusku a Chorvatsku.

Lidovky.cz

Ohodnoťte tento článek!