V USA bobtná transplantační skandál

Američany šokoval případ připomínající špatný horor se všemi jeho atributy i scénami, v nichž zločinci pod pláštíkem tmy odnášejí z piteven kusy lidských těl. V centru aféry stojí tkáňová banka provozovaná firmou Biomedical Tissue Service (BTS) se sídlem v New Jersey…

Tkáňová banka čelí obvinění z prodeje orgánů pacientů s AIDS

Úřady ji viní z ilegálního obchodu s lidskými tkáněmi, jež byly zemřelým pacientům odebrány bez jejich předchozího souhlasu.

Federální úřad pro potraviny a léky se navíc obává, že některé orgány pocházely od lidí nakažených žloutenkou, syfilidou i AIDS. Kůže, kosti a orgány totiž končily ve zdravotnických zařízeních po celých USA, kde je lékaři voperovali tisícům pacientů. U soudu se zatím objevil majitel firmy BTS Michael Mastromarino a jeho tři zaměstnanci, podle posledních zpráv však postižení pacienti za možnou újmu na zdraví zažalovali už několik desítek osob a institucí.

Mezi oběťmi aféry, na níž její strůjci údajně vydělali milióny dolarů, nechybí například bývalý moderátor BBC Alistair Cooke. Před dvěma lety ve věku 95 let zemřel na rakovinu. Podle brooklynského právníka Charlese Haynese prodala firma BTS Cookovy kosti, jež ilegálně získala od „spřáteleného“ pohřebního ústavu, jako kosti pětaosmdesátiletého muže, který zemřel na infarkt.

Jak to, že se tak masívní porušení zákonů odehrálo v oblasti tak ostře sledované, jako je transplantace orgánů? Podle části amerických médií za to může mimo jiné rozsáhlá síť soukromých tkáňových bank, jež státní úřady údajně nemají šanci plně kontrolovat. Američané tak nyní požadují veřejnou debatu na téma, jak účinně zamezit tomu, aby se něco podobného mohlo opakovat.

Jak Právu k situaci u nás řekla pracovnice českého ministerstva zdravotnictví, v ČR působí všech zhruba 25 tkáňových bank výlučně při fakultních nemocnicích. Český zákon podle ní neumožňuje, aby centra provozovaly soukromé firmy. To podle ministerstva výrazně snižuje riziko zneužití způsobem, jaký nyní znepokojil USA.

Právo

Ohodnoťte tento článek!