V USA o Vánocích umírá nejvíce lidí za celý rok

Vánoce jsou v USA dny s nejvyšší mírou úmrtnosti za celý rok. Konstatuje to studie vypracovaná pracovníky univerzit v kalifornském San Diegu a v Bostonu. Výrazně vyšší úmrtnost je i na Nový rok. Studie uvádí, že o Vánocích zemře ve Spojených státech o 12,4 procenta více osob než činí celoroční průměr…

WASHINGTON – V této statistice jsou uváděna jen přirozená úmrtí, nezapočítávají se tedy vraždy, sebevraždy ani nehody.

Autoři studie vyslovují domněnku, že příčinou výrazně vyšší úmrtnosti o Vánocích je zejména skutečnost, že lidé, kteří mají zdravotní potíže, v těchto dnech v menší míře vyhledávají lékařskou pomoc, aby nekazili svým blízkým sváteční náladu.

Druhou hlavní příčinou může podle autorů být horší zdravotní péče v nemocnicích, protože mnozí lékaři jsou na dovolených a zbývající personál je přetížen.

Celkově je v USA vyšší než průměrná úmrtnost v celém období vánočních prázdnin. Ve zkoumaném období 26 let bylo zjištěno 42 tisíc mimořádných úmrtí.

Je zajímavé, že na celoročním průměru se výjimečně udržely jen Vánoce 1973 a 1981, tedy v letech ropné a hospodářské krize, kdy lidé o svátcích podstatně méně cestovali.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!