V USA vyšetřují, zda nemocnice neodebírala po porodu děti matkám

Američanka Melanie Gilmoreová letos v březnu až po téměř 50 letech poznala svou matku Zellu Jacksonovou Priceovou. Ta si přitom myslela, že její dcera zemřela při porodu v roce 1965, jak jí to oznámili v nyní již nefungující nemocnici v St. Louis.

Melanie ale nezemřela, byla jen bez vědomí své matky dána k adopci. Právník Albert Watkins v této souvislosti vyšetřuje, zda podobně o své děti tehdy nepřišly i další matky a zda se v nemocnici neodehrávalo organizované nelegální odebírání dětí chudým černošským ženám, napsala agentura Reuters.

Emotivní videozáznam okamžiku, kdy Melanie svou matku poprvé uviděla, shlédlo na serveru YouTube již téměř 300.000 uživatelů internetu. Svou babičku našly na Facebooku Gilmoreové děti poté, co se dozvěděly, že v rodném listě jejich matky je uvedeno jméno Zella Jacksonová. Testy DNA následně potvrdily, že jde skutečně o matku a dceru, uvedl Albert Watkins.

Jak americký právník dodal, podobný příběh od té doby slyšel od více než 20 černošských žen, které v 50. a 60. letech porodily ve stejné nemocnici. Konkrétně, že jim zdravotní sestry tehdy řekly, že dítě zemřelo, ale nebylo jim dovoleno vidět jeho tělo a rovněž nedostaly žádný úmrtní list.

Podle Watkinse byly tehdy děti nejspíš adoptovány jinými černošskými rodinami. Úřady v St. Louis proto již vyzval, aby všechny podobné případy prověřily. Bývalí zaměstnanci nemocnice nicméně nevěří, že by se něco takového u nich mohlo dít. „Žádná z mých pracovnic by nikdy nic takového neudělala,“ uvedla bývalá vrchní sestra Helen Wallaceová, která v nemocnici pracovala v letech 1947 až 1979.

Ohodnoťte tento článek!