V USA vyvinuli nadějný lék proti rakovině kůže

Za první velké vítězství v boji proti nejnebezpečnější formě rakoviny kůže označují vědci novou látku, o níž byli informováni účastníci lékařské konference v Chicagu. Látka jménem ipilimumab podle expertů významně prodlužuje život nemocných melanomem, na který ročně ve světě umírá na 50.000 lidí.

Podle agentury AP látka napomáhá imunitnímu systému nemocného, aby s nádorem bojoval. Účinná je i v pokročilých stádiích onemocnění. Američtí lékaři by měli mít nový lék k dispozici už koncem letošního roku.

Melanom je považován ze nejnebezpečnější formu rakoviny kůže. Ve Spojených státech jím ročně onemocní téměř 70.000 lidí a přes 8000 nemocných ročně zemře. Výskyt melanomu se zvyšuje vyšším tempem, než je tomu u jiných typů rakoviny.

Při testech ipilimumabu se délka života osob v pokročilém stádiu choroby prodloužila v průměru o dvě třetiny oproti případům, kdy lék nasazen nebyl. Deset až 15 procent testovaných osob mělo vážné vedlejší komplikace, které v několika případech skončily smrtí. Celkovou bilanci ale odborníci označují za velmi příznivou.

Výsledky testu byly zveřejněny v časopise New England Journal of Medicine.

Ohodnoťte tento článek!