V USA začínají klinicky testovat vakcínu proti ptačí chřipce

V USA byly zahájeny klinické zkoušky vakcíny proti ptačí chřipce. Tato choroba může podle odborníků zahubit ve světě miliony lidí, pokud její virus zmutuje tak, že se stane snadno přenosným z člověka na člověka….

WASHINGTON –

Zahájení pokusů ve středu oznámil ředitel Národního ústavu alergie a infekčních chorob (NIAID) Anthony Fauci.

„I když je ve světě relativně málo případů nákazy lidí ptačí chřipkou, kterou vyvolává virus H5N1, zdravotničtí činitelé se obávají, že se tento virus bude vyvíjet a šířit z osoby na osobu, čímž by mohl vyvolat nebezpečí pandemie,“ uvedl ve svém prohlášení Fauci.

Vakcína, kterou vyrábí farmaceutická firma Sanofi-Pasteur, bude vyzkoušena na 450 dospělých zdravých lidech ve věku 18 až 64 let ve čtyřech velkých amerických městech, mimo jiné v New Yorku a v Los Angeles, upřesnil ve svém prohlášení Fauci.

Vakcína byla vyvinuta na základě deaktivovaného viru ptačí chřipky H5N1, který byl v roce 2004 izolován v Asii.

V první fázi klinických zkoušek bude u 450 dospělých testována neškodnost vakcíny a její schopnost vyvolávat imunitní reakci. Pokud budou výsledky uspokojivé, NIAID vakcínu vyzkouší na zdravotně citlivějších částech populace, jako staré osoby a děti.

Ptačí chřipka v jihovýchodní Asii zdecimovala chovy drůbeže a zabila 33 Vietnamců, 12 Thajců a dva Kambodžany.

Od ledna 2004 do 11. března 2005 bylo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) potvrzeno 69 případů ptačí chřipky u lidí, z nichž 46 zemřelo. Ve

středu Kambodža potvrdila druhý případ úmrtí na ptačí chřipku.

Nákaza byla prokázána u osmadvacetiletého muže, který zemřel v úterý v nemocnici v Phnompenhu a pocházel ze stejné provincie u hranic s Vietnamem jako první oběť.

V Thajsku se dosud pravděpodobně nevyskytl případ přenosu viru z člověka na člověka. WHO soudí, že ve Vietnamu je řada podezřelých případů, avšak dosud nebyla schopna v tomto ohledu definitivně rozhodnout.

Zdravotnické orgány ve světě se však obávají, že se virus bude vyvíjet a učiní chřipku velmi nakažlivou.

WHO odhaduje, že světová pandemie by si mohla vyžádat až 100 milionů obětí, pokud by virus H5N1, který je mezi drůbeží velmi nakažlivý, mutoval a stal se snadno přenosným mezi lidmi.

Ředitelka amerických federálních Center pro kontrolu a prevencí nemocí (CDC) Julie Gerberdingová koncem února ptačí chřipku označila za „velmi vážné nebezpečí“.

Podle ní virus H1 způsobil tři velké pandemie dvacátého století, z nichž nejvražednější byla takzvaná španělská chřipka z let 1918-1919, která za necelé dva roky podle odhadů zahubila 20 až 40 milionů lidí. Tato pandemie začala v roce 1918 v Číně.

V roce 1957 virus H2 vyvolal asijskou chřipku a v roce 1968 se virus H3 stal původcem hongkongské chřipky. Gerberdingová prohlásila, že CDC se připravují čelit eventuální pandemii v roce 2006.

Americká vláda objednala dva miliony dávek vakcíny, která by měla chránit proti známým odrůdám ptačí chřipky. Kromě firmy Sanofi-Pasteur uzavřela federální vláda také se společností Chiron Corp. kontrakt o výrobě vakcíny proti této chorobě.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!