V USA zemřel pacient na vzácnou krvácivou horečku Lassa

Smrtelný případ krvácivé horečky Lassa zaznamenali zdravotníci v americkém New Jersey. Vzácné onemocnění, které se v Americe objevuje zhruba v jednom případě ročně, si přivezl pracovník ministerstva obchodu USA z Libérie.

Ve srovnání s nebezpečnou ebolou je Lassa méně nakažlivá a úmrtím končí jen jedno procento případů. Příznaky jsou ale děsivé.

Podle amerických lékařů se horečka Lassa přenáší na člověka z nakažených hlodavců, případy přenosu mezi lidmi jsou řídké. Zhruba 80 procent onemocnění má lehký průběh, jedno procento smrtelných případů se projevuje zvracením, horečkami, selháváním orgánů a krvácením z nosu, dásní a očí.

Muž z New Jersey, jehož jméno úřady neoznámily, si po příletu z Libérie stěžoval na bolesti v hrdle a slabost. Po třech dnech byla diagnostikována horečka Lassa a pacient zemřel. Lékaři preventivně kontaktovali všechny osoby, s nimiž nemocný po příletu ze západní Afriky přišel do styku.

Horečka Lassa získala své jméno podle města v Nigérii, kde v roce 1969 evropští lékaři chorobu poprvé popsali. Každoročně touto infekcí v Africe onemocní 100.000 až 300.000 lidí, 5000 pacientů umírá.

Ohodnoťte tento článek!