Ve Francii mají mít chudí náhražky nikotinu zdarma

Ve snaze dál omezit kouření chce francouzské ministerstvo zdravotnictví dopřát lidem s nejnižšími příjmy zdarma náhražky nikotinu, jako jsou protikuřácké žvýkačky nebo náplasti. Projekt se bude od ledna zkoušet ve třech regionech, a pokud se osvědčí, rozšíří se na celou zemi…

PAŘÍŽ –

Ministerstvo, v jehož čele stojí „napravený kuřák“ Philippe Douste-Blazy, to oznámilo u příležitosti pondělního Světového dne bez tabáku. K tomuto rozhodnutí ho vedlo zjištění, že mezi nezaměstnanými a dalšími lidmi, kteří jsou v obtížné sociální situaci, je kuřáků dvakrát víc než mezi zbytkem populace.

Lidé, kteří jsou vzhledem ke svým nízkým příjmům zařazeni do určité kategorie zdravotního pojištění, budou v rámci experimentu dostávat bony, na něž jim po potvrzení lékařem budou náhražky nikotinu vydávány v lékárnách zdarma. Experiment se uskuteční také ve věznicích.

Francouzská vláda vede už delší dobu proti kouření intenzivní kampaň, jejíž hlavní součástí bylo podstatně zdražení tabákových výrobků v posledním půldruhém roce.

Prodej cigaret díky tomu loni klesl proti předloňsku o 13 procent. Loni bylo také ve Francii o 1,8 milionu kuřáků méně než v roce 1999 a 71 procent pravidelných kuřáků říká, že chce s kouřením přestat.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!