Ve Francii znovu začíná řádit syfilis

Pohlavně přenosná choroba syfilis v posledním desetiletí ve Francii téměř vymizela a zdálo se, že patří k onemocněním minulosti. Nyní však francouzští zdravotníci bijí na poplach – za poslední rok a půl zaznamenali v zemi 78 případů této nemoci. Podle nejnovější studie Institutu zdravotnického dohledu (INVS) valná většina nemocných pochází z Paříže…

Paříž – a z řad homosexuálů. Stoupají i počty onemocnění dalšími pohlavně přenosnými chorobami, jako je kapavka.

Studie podle odborníků dokazuje, že se podstatně zhoršilo sexuální chování Francouzů. S optimistickými výhledy moderních postupů léčení nemoci AIDS čím dál méně dodržují zásady bezpečného sexu, jako jsou nízký počet partnerů a ochrana při pohlavním styku. Odborníci upozorňují, že se v posledních letech navíc ve Francii zapomínalo na prevenci pohlavních chorob.

Jestliže v loňském roce zaznamenali francouzští lékaři v zemi 32 případu syfilidy, v prvních pěti měsících letošního roku odhalili 46 nemocných. Z toho téměř tři čtvrtiny jsou homosexuálové, z nichž polovina je i HIV pozitivních. Statistika však nemusí být úplná, neboť povinnost hlásit syfilis byla loni ve Francii zrušena a čísla vycházejí ze studie na základě dobrovolnosti.

„78 případů je mnoho a zároveň málo. V každém případě je to však poplašný signál,“ napsal deník Le Figaro k výsledkům studie. Jestliže v 70. a do poloviny 80. let 20. století v pařížské oblasti lékaři každoročně zaznamenali až tisícovku nemocných syfilidou, výskyt této choroby rapidně poklesl a takřka vymizel poté, co lidé začali dodržovat prevenci kvůli onemocnění AIDS.

„Pokud nepřistoupíme k rázné prevenci, hrozí v příštích měsících nárůst případů tohoto onemocnění,“ varoval šéf INVS Jacques Drucker.

Infekční choroba syfilis začíná přibližně po třítýdenní inkubační době, když se v místě infekce na kůži objeví vřed. Pokud není léčena, probíhá zhruba ve třech stadiích, přičemž v posledním může zasáhnout různé orgány, například srdce či centrální nervovou soustavu.

Plzeňský deník, 3.9.2001

Ohodnoťte tento článek!