Ve Stockholmu oznámí jméno držitele Nobelovy ceny za lékařství

Stockholmský Karolinský institut dnes půl hodiny před polednem SELČ vyhlásí první ze šestice letošních Nobelových cen. Laureát ceny v oboru fyziologie a lékařství získá kromě prestižní medaile a diplomu i osm milionů švédských korun (téměř 24 miliony Kč). Jméno nového držitele Nobelovy ceny za mír bude oznámeno v pátek, o den dříve bude zřejmě vyhlášen držitel ceny za literaturu.

Cenu za fyziologii a lékařství obdrželo dosud celkem 201 vědců a lékařů, z toho deset žen. První ženskou nositelkou se v roce 1947 stala pražská rodačka Gerty Coriová, která ocenění dostala spolu se svým manželem.

Nejmladším držitelem byl dosud dvaatřicetiletý Kanaďan Frederick Grant Banting, který v roce 1923 obdržel cenu za objev inzulínu. Nejstarším naopak sedmaosmdesátiletý Američan Peyton Rous za výsledky ve výzkumu rakoviny.

Na vyznamenané kromě finanční částky čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

Ohodnoťte tento článek!