Ve Venezuele se virem zika nakazilo možná až půl milionu lidí

Ve Venezuele se při nynější epidemii viru zika nakazilo zřejmě mnohem více lidí, než dosud uváděných zhruba 5000. Podle expertů, které citoval tento týden list The Washington Post, jich může být až půl milionu.

Americký deník ve svém článku upozornil také na katastrofální stav venezuelského zdravotnictví.

Půl milionu případů nákazy, která je nebezpečná pro vývoj lidského plodu, by tak činilo z Venezuely druhou nejvíce zasaženou zemi po Brazílii, kde bylo zaznamenáno už asi 1,5 milionu infikovaných. Na rozdíl od Brazílie, kde již několik týdnů probíhá masivní kampaň boje s komáry šířícími tento virus, ale venezuelská vláda nemá žádnou strategii.

Virus zika zřejmě ovlivňuje nedostatečný vývin mozku lidského plodu a způsobuje mikrocefalii, což ale ještě není zcela prokázáno. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale dnes oznámila, že se zvyšuje počet důkazů, které virus s mikrocefalií spojují. Podle WHO ale potrvá ještě čtyři až šest měsíců, než to bude prokázáno.

Virus zika, kvůli němuž WHO již na začátku února vyhlásila celosvětový stav nouze, je spojován i s Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva. V souvislosti s epidemií viru zika v Latinské Americe zaznamenaly některé země také zvýšený výskyt tohoto jinak vzácného neurologického onemocnění.

O katastrofálním stavu venezuelského zdravotnictví informoval dnes také předseda zdravotní komise venezuelského parlamentu José Manuel Olivares. Ten zároveň uvedl, že se zástupci WHO mluvil o nutnosti humanitární pomoci pro svou zemi. Podle Olivarese se v zemi nedostává 90 procent léků, které by byly potřeba.

„Nejsou léky, nejsou potraviny, je zde podvýživa, Venezuelané umírají kvůli nedostatku léků… jak je tohle možné v zemi, která je tak velkým producentem ropy?“ ptal se Olivares. Cena ropy v posledním roce výrazně klesla, což ještě umocnilo hlubokou ekonomickou krizi, v níž se Venezuela už několik let nachází. Podle údajů z tohoto týdne ekonomika loni klesla o 5,7 procenta a míra inflace dosáhla 180,9 procenta.

Ohodnoťte tento článek!