Vědci v laboratořích celého světa ničí vzorky smrtící chřipky

Tisícům vědců v úterý začala honička kvůli výzvě Světové zdravotnické organizace, aby zničili nádobky s kmenem pandemické chřipky, které byly omylem zaslány do laboratoří v 18 zemích k rutinním testům. Výzva souvisí s hrozbou, že by vzorky mohly způsobit globální chřipkovou epidemii…

LONDÝN – Vzorky viru zaslala americká společnost do téměř 5000 laboratoří, většinou právě ve Spojených státech.

„Nebezpečí, že by onemocněl některý pracovník v laboratoři, je relativně nízké; nicméně je dostalo velké množství laboratoří a pokud by se někdo nakazil, nebezpečí těžkého onemocnění je vysoké. A tento virus se ukázal jako plně přenosný,“ upozornil vedoucí oddělení pro chřipky při WHO Klaus Stohr.

Zatím není zcela jasné, proč virový kmen H2N2, který v roce 1957 zabil jeden až čtyři miliony lidí, byl v sadě vzorků běžně zasílaných do laboratoří. Kmen z roku 1957 nebyl zařazován do výroby chřipkových vakcín od roku 1968 a kdokoliv narozený po tomto roce proti němu není imunní.

Podle mluvčí federálního centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě Nancy Coxové s největší pravděpodobností nejde o úmyslné zaslání nebezpečných vzorků či o pokus bioterorismus.

Přípravou vzorků k zasílání laboratořím je pověřována soukromá společnost Meridian Bioscience Inc. ze Cincinnati ve státě Ohio.

Téměř 99 procent laboratoří, které obdržely virus smrtící chřipky, je v USA, 14 v Kanadě a 61 sad se vzorky bylo zasláno laboratořím v 16 zemích Evropy, Asie, Blízkého východu a Jižní Ameriky. Podle WHO některé laboratoře mimo USA již vzorky zničily a do pátku by měly být zničeny i ty zbývající.

Vzorky jsou obvykle laboratořím zasílány kvůli vnitřní kontrole, jestli jsou schopné správně identifikovat viry. Na přítomnost H2N2 přišla jedna kanadská laboratoř, která informovala WHO.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!