Většina Švýcarů hlasovala pro výzkum kmenových buněk

Překvapivě výrazná většina Švýcarů se v nedělním referendu vyslovila pro zákon o výzkumu kmenových buněk z lidských embryí. Podle konečných výsledků 66,4 procenta voličů hlasovalo pro příslušný zákon a 32,8 procenta jej odmítlo…

BERN –

Referendum o zákonu, který švýcarský parlament přijal v loňském roce, prosadili odpůrci potratů, sdružení katolických i evangelických lékařů i některé ekologické formace.

Švýcarská vláda voličům doporučila, aby hlasovali pro zákon, který prý stanovuje „jasné a přísné meze“ výzkumu buněk z embryí, „jmenovitě ve srovnání s jinými zeměmi“.

Podle vlády je tento výzkum „nositelem naděje“, zejména pro léčbu paralýzy, srdečních chorob, cukrovky a Parkinsonovy choroby.

„Vzhledem k utrpení způsobenému vážnými a dnes neléčitelnými chorobami by bylo chybou zabránit tomuto výzkumu ve Švýcarsku,“ uvádí se v brožurce, kterou vláda distribuovala mezi voliči.

Zákon podle vlády vylučuje jakékoli zneužívání. Požaduje například, aby každý výzkumný projekt posoudila „kompetentní etická komise“ z hlediska etických i vědeckých kritérií. Zákon zakazuje produkci embryí pro výzkumné účely a klonování.

Kmenové buňky mohou být podle zákona odebírány pouze z embryí, která byla uměle oplodněna mimo tělo matky, „ve zkumavce“, avšak nemohou být použita k vyvolání těhotenství; tato embrya jsou prý v každém případě odsouzena k zániku.

Nepoužitá embrya se obvykle zamrazí a uskladní v tekutém dusíku. Díky speciálnímu postupu nejsou mrazením poškozena a po opětovném rozmrazení jsou plně životaschopná.

Někdy je využijí jejich biologičtí rodiče k tomu, aby přivedli na svět další děti.

Velmi často ale stráví embrya v kontejnerech s tekutým dusíkem několik let a nakonec jsou zničena, protože se pro ně nenajde uplatnění. Legislativa mnoha zemí je nedovoluje skladovat „donekonečna“.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!