Většina těhotenských aplikací nestojí na vědě, varuje studie

Spoléhat se na aplikaci v chytrém telefonu, pokud se chcete vyhnout těhotenství, anebo naopak otěhotnět, je dost riskantní podnik, varují vědci, které citoval list Daily Mail. Posouzení téměř stovky aplikací sledujících ženinu plodnost zjistilo, že valná většina není založena na pevných vědeckých základech, což by mohlo mít katastrofální následky.

Novou studii, která se zaměřila na aplikace pro chytré telefony, vedla doktorka Marguerite Duaneová z Georgetownské univerzity, která ji zveřejnila v odborném časopise Journal of the American Board of Family Medicine.

Tato studie byla zveřejněna jen dva týdny po jiném výzkumu, který varoval ženy snažící se otěhotnět s pomocí aplikací a webových stránek počítajících jejich nejplodnější období, že rady, které dostávají, mohou být špatné.

Vědci v tomto případě posuzovali 20 webových stránek a 33 aplikací, které mají předpovídat ženiny plodné dny – tedy dny před ovulací, kdy pohlavní styk s největší pravděpodobností vyústí v početí. Obvykle žena s běžným 28denním menstruačním cyklem bude ovulovat kolem 15. dne, který je také posledním ze šesti „plodných dní“.

I když většina posuzovaných aplikací a stránek spolehlivě předpověděla den ovulace, jen čtyři z nich správně určily plodné dny, zjistila studie. To znamená, že tisíce žen mohou dostávat nesprávné informace o tom, kdy je nejvyšší pravděpodobnost početí.

„Popularita aplikací pro chytré telefony stoupá, protože lidé se čím dál tím víc zajímají o přirozené metody plánovaného rodičovství,“ řekla Duaneová. „Chtějí mít větší kontrolu tím, že se dozvědí, co se právě děje s jejich tělem,“ dodala.

Pokud ale k tomuto cíli budou chtít ženy použít jen aplikace či webové stránky, bez dalších metod či poradenství odborného lékaře, pak mohou jejich snahy o početí – či naopak nepočetí – skončit zklamáním. Páry opírající se o nesprávně stanovené plodné dny mohou mít pohlavní styk příliš brzy nebo příliš pozdě, shodují se autoři studií.

Vědci nicméně připustili, že do studií zařadili pouze aplikace a internetové stránky, které jsou zdarma, což jejich rozsah omezilo. Nezkoumali také, jak často se páry rozhodují mít sex pouze na základě plodných dní doporučených těmito nástroji, ani jak často se jim podaří počít.

Ohodnoťte tento článek!