Většinu operací v britské nemocnici v Šaíbě provádí čeští lékaři

Většina operací v britské polní nemocnici na jihoirácké základně Šaíba leží na bedrech českých chirurgů. Tříčlenný tým lékařů, kteří v ní působí, totiž tvoří dva Češi a jeden britský ortoped. Velká část zranění, s nimiž se setkají, je způsobena nástražnými výbušnými systémy, minami či střelnými zbraněmi…

ŠAÍBA (Irák) –

„Kolem 90 procent pacientů tvoří vojáci, kteří jsou zranění ve válečném konfliktu,“ řekl v sobotu novinářům jeden z českých chirurgů Jiří Páral. Od příjezdu do Iráku před téměř třemi měsíci se svými kolegy provedl 37 operací různě závažného charakteru, přičemž nejkomplikovanější byly zákroky v oblasti končetin. Podle Párala několikrát hrozilo, že pacientům budou nohy amputovány.

Čeští lékaři se v polní nemocnici střídají po třech měsících společně se zbytkem českého kontingentu v Iráku složeného ze zhruba 80 vojenských policistů. Kromě dvou lékařů tým tvoří ještě jeden anesteziolog a tři zdravotní sestry.

Páral novinářům řekl, že vybavení britské nemocnice je srovnatelné s předešlými českými zdravotnickými zařízeními v Afghánistánu či Albánii. V určitém ohledu prý české nemocnice dokonce patřily k úplné špičce. Co se týče krve či léků, nemá prý nemocnice v Šaíbě žádné problémy. „Odpovídá to vybavení nemocnicím v České republice,“ poznamenal.

Personál zdravotnického střediska drží čtyřiadvacetihodinovou pohotovost. „Pracujeme, když je potřeba. Práce tak spočívá v očekávání, jestli budou přivezeni zranění, nebo ne,“ vysvětlil Páral. Ve volných chvílích lékaři studují, dvakrát týdně navíc mají semináře se svými britskými kolegy.

Své krajany z řad vojenské policie čeští chirurgové na operačním stole ještě neměli. K jejich nejčastějším zdravotním problémům totiž patři průjmová onemocnění, která jim léčili Britové.

Britská polní nemocnice na základně Šaíba nedaleko Basry má kapacitu 75 lůžek. Skládá se z chirurgického, infekčního, všeobecného a interního oddělení. Český zdravotnický tým s novými lékaři na ní bude působit i po odjezdu posledních českých vojáků ze země, který je naplánován na konec února po místních parlamentních volbách, které se mají konat koncem ledna.

Původně měla v zemi své nemocniční zařízení i Česká republika, její činnost však skončila loni v prosinci. Mezi místními lidmi se prý těšila výborné pověsti; čeští vojáci v oblasti tvrdí, že díky ní dodnes požívají u Iráčanů velké důvěry.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!