Vietnam ohlásil první případ mikrocefalie zřejmě kvůli viru zika

Vietnam potvrdil první případ mikrocefalie, který byl zjištěn u čtyřměsíčního dítěte. U matky byla během těhotenství diagnostikována přítomnost viru zika, který je postižení plodu pravděpodobně odpovědný.

Země už ohlásila sedm případů nakažením zikou, přičemž první dva letos v dubnu. Tehdy testy prokázaly jeho přítomnost u dvou žen ve věku 64 a 33 let, které trpěly horečkami, vyrážkami a zrudnutím očí. Mladší z žen je zmíněnou matkou.

Většina lidí, kteří se virem zika nakazili, nemá žádné příznaky. Vir však s vysokou pravděpodobností způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která u novorozenců předčasně ukončuje růst mozku.

Virus zika přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti vyskytující se především v latinskoamerických a karibských zemích. Může se však přenášet také pohlavním stykem. Rozšířil se téměř výhradně v latinskoamerickém a karibském regionu, kde lékaři diagnostikovali již okolo 200.000 případů. Ojedinělá onemocnění se objevila i v Evropě či právě v Asii.

V části zemí Latinské Ameriky šíření viru v posledních týdnech slábne, například i v Kolumbii, která je druhou nejvíce zasaženou zemí. Vědci doufají, že příznivý trend povede k výrazně mírnějším dopadům viru, než se při začátku jeho šíření obávali. V čele žebříčku nakažených zůstává Brazílie, kde nových případů ale stále přibývá.

Právě tam vědci začali infikovat komáří samičky parazitickou bakterií Wolbachia, která neublíží člověku, ale u tohoto hmyzu zamezí vylíhnutí vajíček. Likvidací komárů tak chtějí docílit i zastavení šíření ziky.

Ohodnoťte tento článek!