Vir prasečí chřipky je dle WHO nejrozšířenějším chřipkovým kmenem

Vir takzvané prasečí chřipky se stal převládajícím chřipkovým virovým kmenem na světě. Na tiskové konferenci v Ženevě to řekl náměstek generální ředitelky Světové zdravotnické organizace (WHO) Keiji Fukuda.

Podle něj se v některých zemích tato nemoc potvrdí až u 70 procent zkoumaných chřipkových vzorků. Informovaly o tom dnes tiskové agentury. Laboratorní testy od dubna prokázaly vir A(H1N1) u více než 440.000 lidí, prokazatelně připravil o život přes 5700 osob.

WHO před časem vyhlásila pandemii nové chřipky. Rozhodla se tak poté, co se vir objevil ve více než osmi desítkách států. Upozorňovala ale na to, že vyhlášení pandemie nevypovídá o závažnosti onemocnění, ale o jeho šíření.

„Pandemický vir se stal dominantním chřipkovým virem… nemáme co dělat s běžnou sezonní chřipkou,“ citovala Fukudu agentura DPA. Podle poznatků WHO je vir ale zatím poměrně stabilní a příliš se nemění. To se ovšem může změnit.

Příznaky prasečí chřipky jsou podobné příznakům chřipky sezonní. Na rozdíl od té běžné ale nová chřipka postihuje častěji mladší lidi. Její obětí se také stávají osoby pod 50 let, zatímco u obvyklé chřipky to bývají častěji senioři.

Podle WHO by se proto prasečí chřipka neměla podceňovat a lidé by se měli nechat proti ní očkovat. Fukuda uvedl, že zkušenosti z 20 zemí ukazují, že vakcíny jsou bezpečné. Stačit by měla jedna dávka.

Novou chřipku lze léčit také antivirotiky. V posledních měsících ale odborníci odhalili několik případů, kdy byl vir vůči těmto lékům odolný. Podle Fukudy to bylo ale ojedinělé. „Nevidíme žádné známky toho, že by odolnost vůči antivirotikům byla rozšířená,“ uvedl.

V Česku testy prokázaly nákazu u 394 osob. Jeden člověk na ni zemřel. Podle ministerstva zdravotnictví odborníci za poslední týden evidovali 43 nových pacientů.

Ohodnoťte tento článek!