Virus zika je pro těhotné nebezpečnější, než se myslelo

Vir zika je pro těhotné ženy nebezpečnější, než se dosud myslelo. Prohlásila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), která rovněž konstatovala, že vir se oproti dosavadním předpokladům častěji přenáší sexuálním stykem. Organizace naléhavě vyzývá ženy, aby necestovaly do oblastí postižených epidemií.

Vir zika s vysokou pravděpodobností způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která u novorozenců předčasně ukončuje růst mozku. Definitivní důkazy pro takovou spojitost ale zatím k dispozici nejsou.

Podle prohlášení šéfky WHO Margaret Chanové je ale jasné, že virus může poškodit i placentu nebo nervový systém. „Mikrocefalie je pouze jednou z různých možných anomálií,“ prohlásila Chanová.

Důvodem k obavám je podle ní navíc také to, že původce nemoci se může přenášet pohlavním stykem častěji, než se dosud předpokládalo. „To je alarmující,“ řekla Chanová.

WHO kvůli rozšíření viru zika především v Brazílii vyhlásila před pěti týdny celosvětový stav nouze. Výskyt viru, který přenáší primárně komár druhu Aedes aegypti, byl dosud potvrzen ve více než 50 zemích světa.

Případy přenosu sexuální cestou z muže na ženu byly v poslední době zaznamenány například v USA nebo ve Francii.

WHO vyzvala k bezodkladnému prozkoumání různých kmenů viru zika a prohlásila, že zdravotnické služby v postižených oblastech by měly být připraveny na potenciální růst četnosti případů neurologických příznaků nebo vrozených deformací. „Můžeme očekávat více případů a další geografické šíření,“ řekla dnes Chanová na brífinku s novináři.

Virus zika, proti němuž zatím neexistuje lék, je kromě mikrocefalie spojován i s dalším neurologickým onemocněním – takzvaným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva. V souvislosti s epidemií ziky v Latinské Americe zaznamenaly některé země zvýšený výskyt tohoto jinak vzácného onemocnění.

Nákaza virem zika se objevila v Brazílii loni na podzim a postupně se rozšířila do více než dvacítky zemí amerického kontinentu, jednotlivé případy už zaznamenaly i evropské státy včetně Česka.

V Brazílii byla od loňského října diagnostikována mikrocefalie u 641 novorozenců. Z toho v 82 případech byla prokázána nákaza matek virem zika. Dalších 4222 případů se prošetřuje.

Příznaky nemoci jsou obvykle spíše mírné (vyšší teploty, vyrážka, bolesti hlavy a kloubů).

Ohodnoťte tento článek!