Virem zika se v Kolumbii nakazilo již více než 3100 těhotných žen

gynekologie, těhotenství, ultrazvuk

Kolumbie odhalila již 25.645 případů onemocnění virem zika. Je mezi nimi také více než 3100 těhotných žen, oznámil prezident Juan Manuel Santos. Kolumbie je po Brazílii druhou zemí nejvíce zasaženou tímto virem.

Vláda v Bogotě se domnívá, že spolu s neohlášenými případy a s nakaženými bez příznaků má virus zika v zemi nyní 80.000 až 100.000 lidí.

„Podle prognózy bychom nakonec mohli mít až 600.000 případů,“ uvedl prezident podle agentury Reuters. V dnešním televizním vysílání se zmínil také o Guillain-Barrého syndromu, který se projevuje obrnou svalstva a který některé vlády s nákazou virem zika spojují. Kolumbie by prý mohla mít až tisíc případů tohoto syndromu.

Kolumbijské úřady v pátek informovaly o úmrtí tří pacientů nakažených virem zika, kteří trpěli také Guillain-Barrého syndromem. Kolumbijský ministr zdravotnictví Alejandro Gaviria má za to, že mezi těmito třemi úmrtími a virem zika existuje souvislost.

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc má ale ve většině případů mírný průběh. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť se nákaza spojuje s nedostatečným vývinem mozku.

Podle kolumbijského prezidenta byl virus zika v zemi zatím zjištěn u 3177 těhotných žen. Žádný případ mikrocefalie spojovaný se zikou ale zdravotníci prý zatím nezaznamenali. Prezident také ujistil, že vláda bude podnikat opatření proti komárům. Rodinám například pomůže zbavit jejich domovy stojaté vody.

Kolumbijská vláda vybídla ženy, aby se v následujících šesti až osmi měsících vyhnuly otěhotnění. Těhotné ženy s virem zika mají nárok na využití služeb provádějících potraty. Potraty jsou jinak v této převážně katolické zemi podle médií až na výjimky nelegální.

Nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Podle dnešních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se zatím rozšířila do 33 zemí. K nim patří latinskoamerické země, ale také Kapverdy a několik ostrovních států v Tichomoří. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína.

Ohodnoťte tento článek!