Vláda USA snížila odhad počtu pojištěnců v programu „Obamacare“

praktik, lékař, ordinace, pacient

Americká administrativa výrazně zmírnila odhad počtu lidí, kteří budou mít v příštím roce nově sjednáno soukromé zdravotní pojištění díky programu dostupné zdravotní péče, známému jako Obamacare. Vláda odhaduje, že pojištěnců zaregistrovaných přes speciální internetovou přihlášku bude devět až 9,9 milionu.

Rozpočtový úřad Kongresu přitom počítal až s 13 miliony pojištěnců, informovala agentura Reuters.

Americká ministryně zdravotnictví Sylvia Burwellová dnes řekla, že cílem federální vlády je mít příští rok přes program dostupné péče pojištěných 9,1 milionu lidí. To by bylo o 28 procent více než letos. Půjde prý o nově přihlášené i ty, kteří z programu dočasně vypadli.

Zdravotnická reforma spuštěná loni 1. října byla Obamovým nejdůležitějším vnitropolitickým tématem už od první předvolební kampaně z roku 2008. Výsledkem reformy je zákon o ochraně pacienta a dostupné péči, jemuž Američané, stejně jako obecně celé reformě, říkají Obamacare.

Přes počáteční problémy se do systému zdravotního pojištění k 15. říjnu přihlásilo kolem 7,1 milionu Američanů, přičemž ještě v srpnu bylo uváděno 7,3 milionu. Za rozdílem je podle Reuters částečně skutečnost, že 112.000 lidí ze systému vypadlo kvůli nejasnostem v jejich přihlašovacích údajích, jako je občanství nebo imigrační status.

Program dostupné všeobecné zdravotní péče měl problematický rozjezd a letos v dubnu kvůli němu rezignovala předchozí ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová.

Miliony Američanů loni dostaly od pojišťoven nečekané oznámení o zrušení dosavadních pojistek, a to kvůli požadavkům nového Obamova zákona. Mnozí Američané následně pojištění zcela zrušili, neboť by museli platit vyšší pojistné než dosud, ačkoli Bílý dům takovou možnost vylučoval. Sama Sebeliusová loni označila za debakl špatně fungující web, přes který se nové pojištění sjednává.

Ohodnoťte tento článek!