Výrobce generik z USA stahuje všechny léky

Stažení všech výrobků z trhu, propad akcií o třetinu a odchod šéfa. Takový je výsledek špatně prováděných laboratorních testů amerického výrobce generik, společnosti Able Laboratories. Firma pak zrušila plánované vydání čtvrtletních výsledků, napsala agentura Bloomberg…

Prověrka ukázala, že provádění testů nesplňovalo americké federální standardy. Společnost Able Laboratories, která vloni utržila 103 miliónů dolarů, v reakci na to zastavila dodávky všech svých 40 generických léků a začala je stahovat z trhu.

„Stáhli jsme také sedm žádostí o registraci nových léků u Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA). Samozřejmě, že celá záležitost bude mít negativní dopad na hospodaření,“ uvedla firma v prohlášení. Zda na společnost uvalí vláda nebo FDA nějaké sankce, se neví.

Pod tlakem těchto událostí odstoupil šéf a spoluzakladatel společnosti Dhananjay Wadekar. Prozatím jej nahradí provozní ředitel firmy Robert Mauro, napsala agentura AP.

Na zprávu okamžitě reagovala burza a akcie se propadly o více než třicet procent na pět dolarů za jednu.

Není to první problém, který Able Laboratories mají. Vloni vyšetřovatelé FDA odhalili, že mezi lety 2002 a 2004 společnost zatajila 27 případů, kdy její léky u pacientů vyvolaly negativní reakce. Jeden dokonce musel být převezen do nemocnice s podezřením na mozkovou mrtvici.

Případ americké společnosti nahrává kritikům výrobců generik. Ti tvrdí, že špatně okopírovaný originál může napáchat dalekosáhlé škody.

„Pokud lék obsahuje příliš málo účinné látky, virus se může přizpůsobit a mutovat, takže pak už nebude účinkovat ani originální preparát,“ uvedl v komentáři pro list This Day Thompson Ayodele z lagoského Institute of Public Policy Analysis.

Tvrdá kritika se snáší především na indické firmy, které jsou největšími producenty generik na světě.

Adam Junek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!