Výrobci léků budou v USA muset informovat, kolik platí lékařům

peníze, stetoskop

Farmaceutické firmy budou ve Spojených státech muset informovat o tom, kolik platí lékařům za různá školení, výzkum, konzultace, cesty či zábavu. Podle různých šetření podobné platby mohou ovlivnit, jaké léky doktoři předepisují, což se podílí na dražší zdravotní péči.

Vláda si od nového opatření slibuje, že lékaři budou brát větší ohled na zájmy pacientů, a ne na svůj finanční prospěch. Informoval o tom deník The New York Times.

Z analýz listu vyplývá, že na výplatních páskách výrobců léků a zdravotnických potřeb je kolem čtvrtiny doktorů ve Spojených státech. Peníze dostávají například za konzultace či přednášky. V některých případech může jít o stovky tisíc až miliony dolarů ročně. Celé dvě třetiny doktorů pak čas od času přijímají pozornosti v podobě jídla, například pozvání na večeři či oběda pro své zaměstnance.

Lékaři, kteří berou peníze od farmaceutických firem, přitom podle zjištění deníku The New York Times praktikují medicínu jinak než jejich kolegové, již takové platby nedostávají. Jsou například při předepisování léků ochotní více riskovat a experimentovat, když třeba podávají silná antipsychotika dětem.

Podle nových pravidel budou muset o platbách lékařům informovat všechny firmy, které vyrábějí alespoň jeden produkt, na nějž se vztahuje nějaká podoba státního zdravotního pojištění. Podle odhadů administrativy prezidenta Baracka Obamy půjde zhruba o 1100 společností, které budou již brzy muset zveřejňovat údaje o tom, zda konkrétního lékaře platí za propagaci nových výrobků, anebo zda třeba jen nechaly do jeho ordinace doručit sendviče a kávu.

Americká vláda se přitom nesnaží rozlišovat mezi vhodnými či nevhodnými platbami. Tvrdí pouze, že pacienti mají právo na co nejvíce informací, aby se mohli při výběru lékaře dobře rozhodnout. Někteří zástupci farmaceutického průmyslu se ale obávají, že nové údaje mohou být využity při soudního sporech a že se teď lékaři budou bát spolupracovat s farmaceutickými firmami, což by mohlo zbrzdit inovace v oboru.

Nová pravidla, která jsou součástí Obamovy rozsáhlé reformy zdravotnictví, nyní procházejí veřejným připomínkovacím řízením, které skončí v polovině února. Poté americká vláda vydá jejich definitivní podobu.

Ohodnoťte tento článek!