Walmark prodá část divize nápojů do Polska a zaměří se na léky

Společnost Walmark prodá část aktiv své nápojářské divize polské společnosti Maspex. Z peněz chce financovat rozšíření výroby léků a expanzi do zemí střední a východní Evropy, kde hodlá založit nové farmaceutické pobočky…

TŘINEC – Uvedl to mluvčí Walmarku Josef Řeřicha.

Podle generálního ředitele Walmarku Tomáše Macury dospěl management k názoru, že ve dvou oborech nemůže společnost dosahovat špičkových výsledků.

„Dali jsme přednost intenzivnější podpoře farmaceutické divize firmy, kde spatřujeme větší prostor pro expanzi i v mezinárodním měřítku. Výrobu nápojů přitom neopouštíme, ale do budoucna se omezíme na nápoje s vyšší přidanou hodnotou,“ řekl Macura.

Walmark se kromě rozvoje výroby vitamínů a doplňků stravy rozhodl urychlit rozšíření portfolia vyráběných léků, které v současné době představuje jediný preparát Septofort, o další léčivé přípravky.

Zároveň rozšíří síť svých pěti zahraničních poboček o Litvu a Bulharsko. Firma zároveň oznámila, že koupí 100 procent akcií společnosti Profitness Česká republika, která je vlastníkem a provozovatelem sítě vitamínových obchodů Vitaland.

Na společnost Maspex, která je lídrem trhu s ovocnými šťávami a nápoji v Polsku, převede Walmark majetkové účasti ve svých dceřiných firmách vyrábějících nápoje. Jde o společnost Fontea Veselí nad Lužnicí a Walmark Nápoje SR v Kamenici pod Vtáčnikom.

Walmark zůstane i nadále výrobcem ovocných šťáv v kartónových obalech Tetra Pak, které bude vyrábět v českotěšínském závodě.

V lednu 2005 by měla vzniknout nová společnost Maspex – Walmark, která bude po obchodní stránce zastřešovat prodejní aktivitu obou společností v oblasti potravin na českém i slovenském trhu. Zároveň bude Walmark dodávat společnosti Maspex své nápoje.

Transakce, jejíž finanční podrobnosti nebudou na základě dohody smluvních stran zveřejněny, ještě podléhá schválení českého i slovenského antimonopolního úřadu.

Walmark vznikl v roce 1990 jako obchodní firma, postupně se začal zabývat výrobou a vstoupil i na trhy okolních zemí. Kromě Rumunska, Polska a Slovenska má firma pobočky v Maďarsku a na Ukrajině.

Letos očekává za mateřskou firmu tržby 2,35 miliardy a za celý holding 3,5 miliardy korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!