WHO: Choleru v Jižním Súdánu porazí jen ukončení bojů

Jižní Súdán.

Pouze ukončení bojů a dlouhodobá stabilita může podle Světové zdravotnické organizace (WHO) porazit choleru v nepokoji zmítaném Jižním Súdánu.

V posledním roce si cholera v této africké zemi vyžádala více než 200 obětí, mnozí přitom nemají přístup k lékařům. Uvedla to agentura DPA. Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

„Bojovat proti choleře je za daných okolností velmi těžké,“ uvedl Joseph Wamala z WHO. K vymýcení tohoto onemocnění by Jižní Súdán musel zajistit vakcinaci obyvatel a čistou pitnou vodu, mimo jiné opravou vodovodního systému.

Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) současné vypuknutí cholery v Jižním Súdánu označil za nejdelší a nejsmrtelnější od získání nezávislosti. Jižní Súdán, který je nejmladším státem světa, získal nezávislost v roce 2011.

Cholera v zemi oficiálně propukla 18. června 2016. Od té doby se nemocí podle WHO nakazilo 8367 lidí a 249 z nich zemřelo.

Jižní Súdán je od svého vzniku zmítán etnickým násilím, v zemi pokračuje od roku 2013 občanská válka. Prezident Salva Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, se tehdy rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k etniku Nuerů. Konflikt vyvolal nejhorší uprchlickou krizi v Africe od genocidy ve Rwandě v roce 1994. Zemi bylo nuceno opustit asi 3,8 milionu lidí. V částech Jižního Súdánu jsou zdravotnická zařízení mimo provoz.

Ohodnoťte tento článek!