WHO: Lidí s prasečí chřipkou ubývá, svět ale pandemii nepřekonal

Přestože nově nakažených takzvanou prasečí chřipkou ubývá, svět ještě její pandemii nepřekonal a nezvítězil nad ní. Podle šéfky Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanové potrvá ještě měsíce, než se s ní vypořádá. Chanová to řekla švýcarskému listu Le Temps.

WHO vyhlásila pandemii nové chřipky před víc než půl rokem. Reagovala tak na rychlé šíření viru A(H1N1) mezi státy a kontinenty. Nemoc se objevila poprvé na jaře v Mexiku. Od té doby se jí na planetě nakazily statisíce lidí.

Podle aktuálních údajů na ni zemřelo víc než 12.600 nemocných. Jen v EU, Norsku, Švýcarsku a na Islandu jí podlehlo přes 1800 osob.

„Je příliš brzy říct, že jsme překonali vrchol pandemické chřipky ve světě. Zima je ještě dlouhá… Myslím, že musíme zůstat obezřetní a sledovat vývoj pandemie v příštích šesti až 12 měsících, než vyhlásíme vítězství,“ řekla Chanová.

WHO čelila kritice za to, že situaci kolem pandemické chřipky přeceňuje. Mnozí organizaci obviňovali z toho, že je ve vleku farmaceutických firem. Doporučila totiž očkování proti prasečí chřipce.

Farmaceutické společnosti vyvinuly a vyrobily novou vakcínu, proti viru A(H1N1), kterou si zakoupily mnohé státy. Dosud se v nich očkovalo hlavně proti sezonní chřipce.

Chanová popřela, že by WHO vlivu farmaceutických firem podléhala. Vyhlášení pandemie obhajovala. Řekla, že by k tomuto kroku WHO nepřistoupila, pokud by neměla jistotu a patřičné důkazy. Uvedla, že se na světě objevil nový vir, který se rychle šířil. Virologové a další odborníci se pak na přijetí opatření shodli.

Podle šéfky WHO je příliš brzy na prohlášení, že svět má vrchol pandemie prasečí chřipky za sebou. Podotkla, že některé země na severní polokouli jako USA a Kanada už přestály dvě chřipkové vlny. Připomněla, že nová chřipka ale zatím nepropukla v Africe a v některých asijských státech.

Velkou hrozbu šéfka WHO vidí v ptačí chřipce. Na boj s ní podle ní svět není připraven. „Říkám to bez váhání: nejsme vůbec připraveni. Skutečně doufám, že svět nebude muset nikdy čelit pandemii ptačí chřipky,“ řekla.

Ohodnoťte tento článek!