WHO opravila tvrzení o Řecích, infikujících se prý záměrně AIDS

WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) opravila tvrzení ve své zářijové zprávě o sociálních a ekonomických dopadech na zdravotní situaci v Evropě, že se Řekové záměrně nechávají nakazit virem HIV způsobujícím nemoc AIDS, aby tak prý dosáhli na sociální pomoc státu.

Mylnou informaci v těchto dnech převzala řada sdělovacích prostředků, z nichž některé už také informaci opravily.

„WHO uznává, že neexistuje žádný důkaz o tom, že by se 'úmyslné sebenakažení virem HIV' týkalo více než několika ojedinělých případů. Současně WHO uznává, že Řecko oznámilo výrazný 52procentní nárůst nových infekcí HIV v roce 2011 ve srovnání s rokem 2010, z velké části nakažením mezi lidmi, kteří si drogy v posledních letech vpichují. Pro toto zvýšení je široká škála důvodů,“ uvedla dnes organizace.

WHO zprávu vypracovala na základě údajů shromážděných v evropských zemích, z nichž mnohé zápasí s dlouhodobě špatnou ekonomikou. V Řecku, které je jednou z nich, kromě zvyšování případů infikace virem HIV prudce stoupá také počet sebevražd.

„Nepříznivé trendy v Řecku mohou být varováním pro ostatní země, které rovněž provádějí přísnou fiskální politiku, včetně Španělska, Irska a Itálie. Je třeba najít způsob, jak pomoci vládám s omezenými finančními prostředky situaci zlepšit, aniž by to ohrožovalo potřebné investice do zdravotnictví,“ uvádí zpráva.

Podle výsledků řeckého šetření v komunitě lidí nakažených AIDS se připouští, že některé jedince mohla k tomu vést snaha dosáhnout na pomoc ve výši odpovídající 19.000 korunám. Největší míru viny za zvýšení počtu infikovaných má ale hlavně nechráněný pohlavní styk nebo několikanásobné používání jehel u uživatelů drog.

Řecká ekonomika se nezlepšuje navzdory přísným opatřením, která vyvolávají velké protesty veřejnosti. Míra nezaměstnanosti tam dosahuje 27 procent, zdvojnásobil se počet vražd a loupeží. Reakcí na ekonomické problémy je podle zprávy zřejmě také růst prostituce.

Řecko je od roku 2010 závislé na záchranném programu Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Vláda musí plnit rozpočtové cíle a je nucena k úsporným opatřením, která vyvolávají všeobecné rozhořčení. Ministerstvo financí počítá s tím, že příští rok se ekonomika vymaní z šestiletého propadu a vykáže růst o 0,6 procenta. Šestiletá recese snížila výkon ekonomiky asi o čtvrtinu.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!