WHO: Po tsunami hrozí cholera

Týden po zničení pobřeží Asie kolem Indického oceánu vlnami tsunami čelí nyní oblast hrozbě masového propuknutí infekčních chorob, zejména cholery. Epidemie by si mohly vyžádat na 50 tisíc mrtvých, varoval expert WHO David Nabarro specializující se na krizové oblasti…

Bezprostředně ohroženo je na pět miliónů lidí – především těch, které katastrofa zbavila přístupu ke zdrojům nezávadné vody.

Mluvčí organizace World Vision Sönke Weiss uvedl, že v zasaženém regionu by se „cholera šířila rychlostí blesku“. „Přichází stále více zpráv o vypuknutí průjmových onemocnění v táborech evakuovaných na Srí Lance a v Indii,“ upozornil Nabarro a zdůraznil, že propuknutí chorob by WHO nepřekvapilo.

Obavy jsou také z malárie a průjmů

Varoval především před průnikem odpadních vod do pitné a užitkové vody a uvedl, že kromě průjmových onemocnění hrozí i malárie a horečka dengue, které se v této oblasti Asie běžně vyskytují.

O víkendu se přitom šířily varovné signály o prvních podezřeních na případy této vysoce nakažlivé nemoci: včera je například oznámili zdravotníci pečující o 200 pacientů v táboře na indonéském ostrově Sumatra.

Ze Srí Lanky dokonce přišla informace, že lékaři už několik případů cholery diagnostikovali v jednom z táborů pro evakuované ve městě Galle ležícím asi 120 kilometrů jižně od metropole Kolomba.

Včera večer však srílanský ministr zdravotnictví Nimal Siripala de Silvou výskyt cholery přímo z Galle oficiálně dementoval.

Počet obětí řádících tsunami podle posledních bilancí je už téměř 130 tisíc a tisíce se dále pohřešují.

Generální tajemník OSN Kofi Annan vyslovil o víkendu dokonce obavu, že počet mrtvých může nakonec překročit 165 tisíc, přičemž – jak podotkl koordinátor humanitární pomoci při OSN Jan Egeland – skutečné množství mrtvých patrně nebude nikdy známo.

Švédská ministryně zahraničí Laila Freivaldsová po návratu ze zdevastovaných oblastí předpověděla dokonce 200 tisíc.

Pohřešováno je celkem přes 7500 cizinců

Celkem je pohřešováno přes 7500 cizinců, převážně Evropanů. Thajské úřady uvádějí, že v jejich zemi zahynulo nejméně 2300 cizinců.

Švédská vláda odhaduje, že v Asii mohla zahynout více než tisícovka Švédů. Minulou neděli bylo v Thajsku na 20 tisíc obyvatel této severské země. Švédsko zatím potvrdilo 59 mrtvých občanů a 3500 nezvěstných. I Norsko se obává, že bude muset pohřbít několik stovek svých občanů.

Nejpostiženější zemí zůstává Indonésie, kde je zatím zaznamenáno na 80 tisíc mrtvých, ale podle tamních úřadů jejich počet může dosáhnout až 100 tisíc.

Srí Lanka dosud ohlásila 29 729 mrtvých (obavy hovoří o možných 42 tisících) a Indie 9451. Thajsko hlásí oficiálně 4985 mrtvých, ale podle premiéra Tchaksina Šinavatry by konečná bilance mohla činit sedm až deset tisíc obětí. Nejméně třetinu obětí tvoří děti.

Zahraniční letadla a lodě už začaly dodávat pomoc do nejvíce zničené indonéské provincie Aceh. U Sumatry zakotvila americká letadlová loď Abraham Lincoln a její vrtulníky začaly shazovat lidem potraviny.

Do města Medanu na Sumatře vzdáleného 300 km od epicentra katastrofy přiletěl v pátek také český vojenský speciál, který zde vyložil devět tun vody.

Zoufalí lidé už jedí i listí

Podle zpravodaje BBC nastal na malém letišti v Banda Acehu obrovský chaos, když tu začala přistávat letadla. Nebylo dost lidí, kteří by mohli náklad vykládat, a chyběly skladovací kapacity.

Jedna z humanitárních pracovnic prohlásila, že slovo „devastace“ není dostatečně silné pro to, co spatřila. „Všechny vesnice na pobřeží prakticky zmizely z povrchu, někde dokonce tsunami spláchly i základy domů,“ popisovala scény ze severu Sumatry.

Ti, kdo přežili, nemají vůbec žádné jídlo, někteří začali jíst listí ze stromů. Distribuci pomoci na Srí Lance dramaticky zkomplikoval monzunový déšť. „Dokonce i bozi pláčou,“ hořekoval jeden hoteliér na tamním poloostrově Batticaloa.

Mnohé pobřežní silnice, které nebyly zničeny, nyní kvůli silným dešťům nejsou průjezdné. Stovky vozů naložených zdravotnickým materiálem, potravinami, vodou a oblečením musely cestou do města Batticaloa zastavit.

V samotném městě přestali záchranáři pátrat v troskách po lidech, kteří snad mohli katastrofu přežít a choulí se na jakémkoli místě, které jim může posloužit jako přístřeší.

V sobotu bylo u severní části Sumatry zaregistrováno zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy stupnice. Nové otřesy o síle 5,9 stupně zasáhly včera také Nikobarské ostrovy, ale v obou případech, zdá se, oběti nebyly.

Právo

Ohodnoťte tento článek!