WHO potvrdila, že v Ázerbájdžánu umřelo pět lidí na ptačí chřipku

Smrt pěti lidí v Ázerbájdžánu v uplynulých týdnech má na svědomí virus ptačí chřipky H5N1. Celkový počet lidských obětí ptačí chřipky ve světě tak stoupl na 103. Oznámila to v Ženevě Světová zdravotnická organizace. Podle WHO virus ptačí chřipky byl v Ázerbájdžánu zjištěn u dalších dvou lidí…

Ženeva – kteří jsou v současnosti již hospitalizováni a jejich stav je kritický.

Zdravotnické orgány této kavkazské země minulý týden sdělily, že tři dívky ve věku 17, 20 a 21 let ochořely po kontaktu s nemocnými ptáky. Testy provedené v Ázerbájdžánu ukázaly, že se nakazily virem H5N1. Nyní se čeká, zda tento výsledek potvrdí také mezinárodní laboratoř ve Velké Británii.

Nejmladší oběť zemřela již v únoru a WHO původně její smrt přisuzovala předešlému respiračnímu onemocnění; starší dívky skonaly tento měsíc, upřesnil mluvčí WHO Gregory Hartl.

Mezinárodní laboratorní testy prověří také vzorky dvojice dalších mrtvých – 16letého chlapce, jenž skonal v pátek, a o něco starší dívky.

Virus byl v Ázerbájdžánu objeven v únoru u divokých ptáků na břehu Kaspického moře. Poté se rozšířil na severovýchod a jihozápad k hranicím Íránu. Ázerbájdžán leží u Kaspického moře vklíněný mezi Rusko a Írán. Hranici má také s Tureckem, kde na ptačí chřipku zemřely v lednu čtyři děti.

Čt24.cz

Ohodnoťte tento článek!