WHO přijala globální strategii boje proti alkoholismu

WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) přijala globální strategii pro boj proti alkoholismu. Všech 193 členských zemí organizace souhlasilo s přijetím řady nezávazných opatření od snížení přípustných limitů alkoholu v krvi u řidičů až po omezení otvíracích hodin barů a dalších podniků prodávajících alkoholické nápoje.

Země WHO tak prolomily desítky let mlčení o jedné z hlavních příčin úmrtí, tvrdí AP. WHO doporučuje proti alkoholismu bojovat například prostřednictvím daňové politiky a zvýšenou kontrolou reklamy na alkohol v rozvojových zemích.

„Alkohol je rizikový faktor pro mnoho dalších věcí,“ řekl ředitel oddělení WHO pro duševní zdraví Shekhar Saxena. „Většinou nebývá vnímán jako zabiják, ale je jím,“ zdůraznil.

Rezoluce není právně závaznou smlouvou. Obdobná „tabáková dohoda“ z roku 2005 vyžaduje po zemích, které ji ratifikují, aby bojovaly proti kouření.

Nadměrné pití alkoholických nápojů je třetí nejdůležitější příčinou invalidity nebo předčasného úmrtí na světě. Ročně kvůli neobezřetnému požívání alkoholu přijde o život 2,5 milionu lidí, z toho 320.000 ve věku 15 až 29 let, uvedla WHO.

Organizace zároveň upozornila, že u mnoha dalších lidí bývá nadměrná konzumace alkoholu spolupříčinou smrtelných onemocnění srdce či jater, ale také rakoviny nebo AIDS.

Ohodnoťte tento článek!