WHO se obává rapidního zhoršení epidemie eboly v Kongu

Ilustrační foto

Epidemie eboly by se mohla v Kongu rapidně zhoršit kvůli útokům ozbrojenců, odporu tamních komunit a geografickému šíření nemoci. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).

„Obáváme se, že v příštích týdnech a měsících se může propojit několik faktorů, které vytvoří dokonalou bouři,“ řekl dnes podle agentury Reuters Peter Salama, který je zástupcem ředitele WHO v oddělení přípravy a reakce na naléhavé události.

Kongo čelí epidemii eboly již podesáté od roku 1976, kdy se virus poprvé objevil na severu země. Choroba se ale tentokrát poprvé vyskytla v zóně konfliktu, na východě tohoto středoafrického státu. Virus způsobuje horečky a vnitřní a vnější krvácení, nemoci podlehne asi polovina nakažených.

Radikálové patrně ze sousední Ugandy zaútočili v sobotu na východokonžské město Beni, kde během šestihodinového útoku zemřelo 18 lidí. V noci na dnešek pak islamisté podle agentury AFP v regionu zabili jednoho člověka a dalších 17 unesli.

Víkendové násilí vedlo v pondělí k pozastavení preventivních akcí proti šíření eboly. Očkovací centra sice zůstala otevřená, ale zdravotníci už nesnažili vypátrat osoby, které přišly do styku s nakaženými. Nová epidemie krvácivé horečky si přitom podle konžského ministerstva zdravotnictví vyžádala již 100 životů.

Ohodnoťte tento článek!