WHO svolá svůj krizový výbor kvůli posouzení tzv. prasečí chřipky

Světová zdravotnická organizace (WHO) svolává na konec února svůj krizový výbor kvůli takzvané prasečí chřipce. Odborníci by měli prověřit, zda pandemie této nemoci už dosáhla svého vrcholu a opadá.

Podle agentury Reuters to na tiskové konferenci v Ženevě řekl náměstek šéfky WHO Keiji Fukuda.

WHO čelila v poslední době ostré kritice za to, že chorobu přecenila a byla pod vlivem farmaceutických firem. Loni Světová zdravotnická organizace vyhlásila pandemii. Reagovala tak na rychlé šíření viru A(H1N1) mezi státy a kontinenty.

Doporučila pak výrobu vakcíny proti prasečí chřipce, kterou farmaceutické společnosti rychle připravily. Za stovky milionů ji nakoupily mnohé státy. O očkování ale není velký zájem a vlády se začínají očkovacích dávek zbavovat.

Nemoc se objevila poprvé loni na jaře v Mexiku. Od té doby se jí na planetě nakazily statisíce lidí. Několik tisícovek jich zemřelo. Virový kmen prasečí chřipky převládl v Evropě nad chřipkou sezónní. Podle posledních údajů ale choroba polevuje.

„Doufáme, že to nejhorší je už za námi,“ uvedl Fukuda.

Podle aktuálních údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v Rakousku, Bulharsku, Rumunsku, Irsku a Británii nově nakažených pacientů ubývá. V Česku, Polsku, Německu, Skandinávii či Portugalsku a na západě Evropy je situace setrvalá. Nemocných přibývalo naopak na Slovensku a v Maďarsku, Itálii, Řecku a na Maltě.

V Česku testy dosud potvrdily nákazu virem A(H1N1) u 2420 osob. Celkem zemřelo 98 nakažených. Většina z nich trpěla ale i jinými nemocemi. Proti prasečí chřipce se v ČR nechalo zatím očkovat 63.559 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

WHO před měsícem oznámila, že svůj postup kolem prasečí chřipky dá posoudit nezávislými odborníky. Uvedla, že vir A(H1N1) nebyl tak silný, jak se loni na jaře zdálo.

Ohodnoťte tento článek!