WHO varuje před možnou likvidací vakcíny pro Ukrajinu

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před nebezpečím, že miliony dávek vakcíny proti dětské obrně, určené Ukrajině, mohou kvůli obavám z nesprávné manipulace přijít nazmar. Zásilka zmrazených vakcín se cestou do Kyjeva nedopatřením rozpustila a místní organizace pacientů mají podezření, že dávky nejsou bezpečné.

Ukrajina v září ohlásila dva případy dětské obrny zachycené na západě země nedaleko od hranic s Rumunskem, Maďarskem, Slovenskem a Polskem. Dětská obrna je přitom celosvětově prakticky vymýcena s výjimkou dvou rozvojových zemí. Nízká imunizace ukrajinských dětí vyvolává obavy z dalších případů.

WHO po ohlášení dvou onemocnění v Zakarpatské oblasti Ukrajiny vyslala do Kyjeva 3,7 milionu dávek vakcíny podávaných orálně. Podle regulí WHO musí být vakcína přepravována ve zmrazeném stavu, přestože rozpuštění a nové zmrazení její účinnost údajně nijak nesnižuje.

Šéf ukrajinské Rady pro práva pacientů Viktor Serďuk se ale obává, že vakcína je znehodnocena. Ukrajinské úřady podle WHO nyní zvažují, jak se zásilkou naložit. V úvahu prý připadá i likvidace.

Ředitelka WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakabová oznámila, že pokud se tak Kyjev rozhodne, pojede na Ukrajinu osobně intervenovat u prezidenta Petra Porošenka, aby zásilku zachránila, napsala agentura AP.

Ohodnoťte tento článek!