Přejít na obsah

WHO varuje před novou vlnou šíření spalniček

zpět
14.11.2014
spalničky, osypky, zarděnky
zvětšitspalničky, osypky, zarděnkyZdroj: wikimedia.org

spalničky, osypky, zarděnky | Zdroj: wikimedia.org

 

Nebezpečné infekční onemocnění spalničky by se mohlo kvůli nedostatečnému očkování na mnoha místech světa opět výrazně rozšířit, varovala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Cíl úplného vymýcení této nemoci, který si organizace stanovila, se tak prý opět odsouvá.

Celosvětově se počet úmrtí na spalničky v roce 2012 pohyboval kolem 122.000, minulý rok se však zvýšil na 145.000. Celkově se prý od přelomu tisíciletí podařilo snížit počet úmrtí na tuto chorobu o 75 procent. To však zdaleka nedosahuje stanoveného cíle 95procentního snížení do roku 2015.

Hlavním důvodem je podle WHO především neúspěch při snaze o zvýšení proočkovanosti obyvatelstva především v Africe, ale i v Indii a Pákistánu. Míra ochrany obyvatelstva očkováním se v celosvětovém průměru pohybuje prý kolem 83 procent. Podle zdravotnických expertů je ale k úspěšnému vymýcení spalniček potřeba alespoň 95procentní proočkovanost populace.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé, virus se snadno šíří vzduchem. Mezi první projevy onemocnění patří kašel, zánět spojivek a rýma. Později se objeví vyrážka, která se šíří z obličeje na celé tělo. V České republice je díky očkování výskyt spalniček minimální. Naposledy se objevily na počátku tohoto roku v Ústeckém kraji. V zemích, kde vakcinace není zavedena, jsou spalničky nebezpečným onemocněním, které je vedle podvýživy nejčastější příčinou úmrtí dětí do pěti let.


Komentovat článek: WHO varuje před novou vlnou šíření spalniček

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné