WHO vyhlásila kampaň za zdraví ve městech

WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyhlásila kampaň, jejímž cílem je upoutat pozornost veřejnosti na ty hrozby pro lidské zdraví, které představuje život ve městě. V rámci kampaně nazvané 1000 měst/1000 životů vybídla představitele měst, sdružení i prosté občany, aby podnikli kroky ke zlepšení zdraví obyvatel měst, informovala agentura AFP.

Česká republika se ke kampani nepřipojila. Ze Slovenska se na ní podílejí Bratislava a Michalovce.

Již v neděli večer oznámilo účast téměř 700 měst, od kubánské metropole Havany přes alžírský Oran po indické město Trivandrum. Jedna z organizátorek kampaně Lori Sloateová připomněla, že od roku 2007 žije více než polovina obyvatelstva světa, tedy přes tři miliardy lidí, ve městech.

„Je důležité reagovat nyní,“ zdůraznila Sloteová a dodala, že kampaň má mobilizovat města, aby řešila otázky spojené se zdravím svých obyvatel.

WHO například vyzývá k zákazu automobilové dopravy v některých ulicích, aby zde mohly být zřízeny zóny pro pěší a cyklisty, k úklidu na veřejných prostranstvích, ale také vybízí k návštěvám sirotků a trpících v nemocnicích.

Podle Sloateové je zdraví lidí ve městech ohroženo třemi způsoby. Především jsou to infekční nemoci, jako jsou průjmy, spojené s nezdravými životními podmínkami, zvláště v těch lokalitách, kde není tekoucí voda a sanitární zařízení.

Za druhé může život ve městě vést k častějšímu výskytu chorob jako je rakovina, srdeční a cévní choroby či cukrovka, a to především kvůli nedostatku pohybové aktivity, vyšší spotřebě alkoholu a cigaret a nezdravé výživě.

Za třetí jsou s městem podle Sloateové spojeny takové jevy, jako je násilí, zločiny, ale také dopravní nehody.

Tato zdravotní rizika se budou neustále zvyšovat, protože v roce 2030 bude žít ve městech 60 procent obyvatel planety, uvedlo Středisko pro bydlení a lidská sídla OSN Habitat. Navíc nemajetní lidé, kteří jsou více postiženi nemocemi, tvoří většinu městského obyvatelstva. Jde asi o 830 milionů lidí žijících na chudinských předměstích.
WHO založila internetové stránky ht
tp:1000cities.who.int, na nichž vybízí sdružení i jednotlivce, aby zde umísťovali videozáznamy se svými iniciativami na zlepšení zdraví ve svém okolí.

Na jednom z těchto videozáznamů dvanáctiletý japonský chlapec trpící astmatem líčí, jak se mu podařilo získat 24.000 podpisů pod petici požadující zákaz kouření v některých částech jeho města Šizuoka, která přiměla k činnosti místní úřady.

Generální ředitelka WHO Margaret Chanová ve středu o Světovém dni zdraví představí na tiskové konferenci v Ženevě hlavní otázky týkající se zdraví ve městech. Světový den zdraví se slaví 7. dubna od roku 1950. Připomíná výročí založení WHO v roce 1948.

Letos WHO spolu s OSN Habitat vydá zprávu o zdraví ve městech a v době od 15. do 17. listopadu se v japonském městě Kóbe sejdou na mezinárodním setkání starostové měst a ministři zdravotnictví.

Ohodnoťte tento článek!