WHO vyslala experty do Súdánu prozkoumat nemoc podobnou ebole

Neznámé horečnaté onemocnění podobající se údajně viru ebola mají v jižním Súdánu prošetřit experti, které tam vyslala Světová zdravotnická organizace znepokojená výskytem choroby. Zatím bylo zaregistrováno patnáct případů onemocnění…

KAMPALA –

Nemoc byla poprvé zaznamenána začátkem května poblíž Yambia, jihosúdánského města ležícího v blízkosti hranic s Ugandou, uvedl Oladipo Walker z WHO. „Ty případy v nás vyvolávají obavy.“

Organizace už proto do Yambia ve středu vyslala dva odborníky na hemoragické horečky a jejich šíření.

„Situace je teď klidná. V posledních několika dnech nebyly registrovány žádné nové případy,“ řekla Cathy Rothová z WHO.

Připomněla také, že loni v květnu její kolegové v jižním Súdánu zkoumali jiné podezřelé onemocnění, kterému tehdy podlehlo 22 osob. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o žlutou horečku.

Jižní Súdán sužuje od roku 1983 občanská válka, kvůli níž své domovy pravidelně opouštějí tisíce lidí, které pak mnohdy přežívají ve špatných hygienických podmínkách. V oblasti také existuje jen velmi řídká síť zdravotnických zařízení.

V roce 2000 si epidemie eboly v severouganském distriktu Gula vyžádala smrt nejméně 173 lidí.

Virus způsobuje průjmy a horečky spojené s krvácením do trávicího traktu. Během několika dní na něj umírá 50 až 90 procent nakažených. Včasná diagnóza je obtížná, protože oběť trpí příznaky podobnými chřipce.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!