WHO vyzvala k obezřetnosti kvůli plicní nemoci podobné SARS

WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) v sobotu vyzvala k obezřetnosti poté, co se ve Velké Británii objevil nový případ nákazy virem vyvolávajícím těžké onemocnění dýchacích cest podobné chorobě SARS. Informovala o tom agentura AFP.

Celosvětově jde o dvanáctý případ nákazy tímto virem.

„Vzhledem k současné situaci a dostupným informacím WHO vybízí všechny členské státy (této organizace), aby nepřestaly sledovat výskyt případů syndromu akutního těžkého onemocnění dýchacích cest (SARS) a pečlivě zkoumaly každý neobvyklý příznak,“ uvedla WHO.

Koronavirus, který způsobuje nové onemocnění, se poprvé objevil loni v září u pacienta v Saúdské Arábii. Celkem na celém světě zemřelo pět lidí. Nakažení trpí zápalem plic a v některých případech i selháními ledvin.

Britské úřady v pátek informovaly o novém případu výskytu koronaviru v rodině, kde byl diagnostikován již u dvou členů. Nový pacient podle nich není v ohrožení života.

WHO doporučila provádět testy kvůli novému koronaviru u pacientů s příznaky nevysvětleného zápalu plic nebo u pacientů s nevysvětlenými dýchacími obtížemi, kteří mají komplikace a nereagují na léčbu. Nový případ ve Velké Británii podle ní naznačuje možnost přenosu viru z jednoho člověka na druhého. Lékaři ale již dříve uvedli, že hrozba pro obyvatelstvo zůstává na velmi nízké úrovni.

Celkem byl koronavirus diagnostikován u pěti lidí v Saúdské Arábii, dvou lidí v Jordánsku, čtyř ve Velké Británii, kde tři pacienti jsou členy jedné rodiny, a jednoho člověka v Německu.

Koronaviry vyvolávají celou řadu nemocí od běžného nachlazení po SARS. Šíří se kapénkami při kýchání. Při epidemii SARS v roce 2002 se nakazilo asi 8000 lidí. Zhruba desetina z nich zemřela.

Ohodnoťte tento článek!