Z nemocnice v syrském Halabu bylo v noci evakuováno na 150 osob

Z nemocnice v centru syrského města Halab bylo v noci na dnešek evakuováno téměř 150 lidí. Oznámil to Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK).

Z nemocnice v centru syrského města Halab bylo v noci na dnešek evakuováno téměř 150 lidí. Oznámil to Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), podle něhož jsou mezi evakuovanými civilisté, invalidé a osoby, které potřebují lékařskou pomoc. Odvezeni byli z nemocnice v halabském Starém Městě.

Na evakuaci se podle MVČK podílel syrský Červený půlměsíc. MVČK oznámil, že 118 pacientů bylo převezeno do nemocnic v jiných částech Halabu, další desítky mužů, žen a dětí pak do bezpečí v západní části města. Tu má v rukou syrská vláda. Všichni podle zprávy „uvázli“ v těsné blízkosti halabského bojiště.

Zdravotnické organizace se o evakuaci pokoušely už v úterý, ale kvůli bojům se musely stáhnout. Opožděná pomoc tak stála život 11 obyvatel zařízení, jež původně sloužilo pro seniory a mentálně i fyzicky nemocné osoby. Později se tam uchýlili také lidé zranění v bojích.

Poradce OSN pro humanitární záležitosti Jan Egeland dnes řekl, že mezi státy, které mají OSN pomáhat dopravit k syrským civilistům pomoc, panují velké rozpory. Vyloučil také evakuaci dalších lidí z Halabu do města Idlib, protože v něm podle něj už nejsou pro další uprchlíky kapacity. Odhaduje se, že od poloviny listopadu, kdy začaly prudké boje o východní Halab, z této časti města odešlo přes 30.000 z 250.000 tamních civilistů.

Šéf zdravotnické služby Halabu Muhammad abú Džaafar dnes požádal o okamžité příměří. Označil to za „poslední volání v nouzi“. „Halab je u konce. Nezůstalo zde nic s výjimkou několika obyvatel a cihel. Toto může být poslední výzva,“ řekl abú Džaafar.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) přišlo ve Starém Městě ve středu v bojích o život 11 lidí, halabská civilní obrana tvrdí, že si středeční boje vyžádaly 38 obětí.

Opozice uvedla, že dnes boje pokračovaly v halabských čtvrtích Sukkarí a Al-Kalasa, kde jsou stále povstalci. Syrská státní televize oznámila, že armáda na tyto části města útočí. Sukkarí je na jihu Halabu, podle agentury AP se tam přesunulo mnoho civilistů z dobytých čtvrtí.

Syrská armáda v minulých dnech zintenzivnila boje o východní Halab, který od roku 2012 ovládala opozice. Tento týden vojáci vstoupili do částí Starého města, jež byly dosud v rukou povstalců. Oponenti Damašku ve středu požádali o pětidenní příměří, které by umožnilo evakuaci 500 osob, jež potřebují naléhavou lékařskou pomoc.

O dalším postupu v Halabu dnes jednali ministři zahraničí Ruska a Spojených států Sergej Lavrov a John Kerry. Podle Lavrovova náměstka Sergeje Rjabkova jsou obě strany blízko dohody, Kerry po setkání řekl, že stále v dohodu doufá.

Ohodnoťte tento článek!