Z vyspělých států má Japonsko jednu z nejvyšších úmrtností dětí

Japonsko patří v táboře vyspělých zemí mezi státy s nejvyšší úmrtností malých dětí. Na vině je prý nedostatečná pediatrická péče. Tento fakt ostře kontrastuje se skutečností, že Japonsko má jednu z nejdelších průměrných délek života na světě…

Podle studie japonského státního výzkumného ústavu umírá ve věkové skupině od jednoho roku do čtyř let v Japonsku na různé nemoci či zranění 33 dětí ze 100.000. To je nejvyšší ukazatel ze 14 zkoumaných vyspělých států včetně USA, Německa a Francie.

Míra úmrtnosti v této věkové skupině v USA sice činí 34,7 na 100.000 dětí, údaj však zahrnuje také úmrtí v důsledku týrání a dalších trestných činů. Pokud by se násilná úmrtí nebrala na zřetel, pak by mělo nejvyšší dětskou úmrtnost právě Japonsko, citovala televize NHK ze studie vypracované doktorem Tecuro Tanakou z Národního ústavu veřejného zdraví.

„Hlavní problém tkví v tom, že systém pediatrické péče je nedostatečný a že je nedostatek dětských lékařů,“ říká Tanaka, který analyzoval míru úmrtnosti pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). „Obáváme se, že japonským dětem se nedostává kvalitní lékařské péče.“

Lepší zdravotnická péče a vyšší počet pediatrů by mohly zachránit až 345 mladých životů ročně, konstatuje zpráva.

Japonsko se řadí mezi státy s nejdelší průměrnou délkou života. Podle nejnovějších vládních statistik žijí Japonky v průměru 85,3 roku, zatímco Japonci 78,3 roku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!