Zabijácký kmen ptačí chřipky zjištěn už i v Africe

Smrtící kmen viru ptačí chřipky H5N1 pronikl poprvé i do Afriky. Nákaza byla zjištěna na severu nejlidnatější země černého kontinentu Nigérie v jedné drůbeží farmě v regionu Kaduna, kde se volně chová na 46 tisíc pernatců…

Tuto alarmující informaci oznámila včera v Paříži Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) a potvrdil ji nigerijský ministr zemědělství Adamu Bello. Virus detekovali pracovníci laboratoří v italské Padově, kteří dále upřesnili, že daný kmen ptačí chřipky se velmi podobá variantě zjištěné na Sibiři a v Mongolsku.

Virus ptačí chřipky jako takový se již v Africe objevil, tentokrát však jde o první výskyt smrtelně nebezpečného kmene H5N1zabijáka, který si ve světě vyžádal bezmála 90 lidských obětí.

Afrika je velmi silně zranitelná

Podezření na H5N1 v severní Nigérii vyvstalo poté, co tam v posledním období uhynuly tisíce kusů drůbeže. Ptactvo z postižené farmy nechaly úřady mezitím utratit.

Případná epidemie by mohla mít v Nigérii, kde milióny lidí chovají drůbež u svých domů, rozsáhlé důsledky. Odborníci se kromě toho obávají, zda budou africké země vůbec schopny se s výskytem ptačí chřipky vypořádat.

FAO odhaduje počet nigerijské drůbeží populace na 140 miliónů kusů. Vláda oznámila, že nechá drůbež, u níž se objeví podezření na ptačí chřipku, utratit a dá postižené farmy do karantény. Chovatelé by pak měli dostat odškodnění.

Podle Bella ptačí chřipku do Nigérie zavlekl ilegální dovoz drůbeže. Veterinární odborníci se ale kloní k názoru, že ji přinesli tažní ptáci. Nigérii navštívil minulý týden v rámci své cesty po několika afrických zemích ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Nový výskyt hlásí Čína

Nový výskyt viru H5N1 u člověka ohlásila včera Čína – postiženou je šestadvacetiletá žena pobřežní provincie Fu-ťien. Peking rovněž potvrdil výskyt nákazy u zvířat na severu země, kde začátkem února zahynulo v oblasti města Ťin-chua v provincii S'-čchuan na 15 tisíc ptáků. Jde o 29. vypuknutí ptačí chřipky v Číně od loňského 19. října.

Podezření na nový výskyt infekce u domácí drůbeže je v Rumunsku, u delty Dunaje, kde se infekce objevila poprvé loni v říjnu. „Rychlotesty zavdaly důvod k podezření na přítomnost kmene H5 viru u tří slepic, jež byly nalezeny mrtvé ve vesnici Cetatea v župě Dolj,“ řekl šéf veterinárního úřadu Ion Agafitei.

Vzorky z uhynulých ptáků půjdou dále na testy do Bukurešti, kde se má potvrdit, zda jde skutečně o ptačí chřipku, a poté budou odeslány do Velké Británie, kde vědci budou zjišťovat, zda jde o smrtelnou formu viru H5N1.

Ministerstvo zdravotnictví v Ankaře včera oznámilo, že turecké nemocnice už propustily všechny pacienty, kteří byli od začátku roku hospitalizováni kvůli nákaze ptačí chřipkou. Podle světových expertů na nakažlivé choroby ale není nebezpečí nového výbuchu nákazy v Turecku ještě zažehnáno a je nutné ji i nadále považovat za velkou hrozbu.

Podle agentury Anadolu daly turecké úřady v boji proti nákaze vybít jen v postižených oblastech země přes 1,7 miliónu kusů domácí drůbeže. Dalších osm miliónů kusů bylo vybito v dalších částech Turecka z preventivních důvodů.

Právo

Ohodnoťte tento článek!