Zájem o práci ve Švédsku mají spíše polští lékaři. Čeští zatím ne.

Od rozšíření EU se zájem zahraničních lékařů o práci ve Švédsku výrazně zvýšil. Největší počet uchazečů přitom pochází z Polska. Češi zatím k častým žadatelům o švédskou lékařskou licenci nepatří. Lékaři musí totiž ovládat švédštinu, aby se mohli domluvit se svými pacienty…

STOCKHOLM – Od rozšíření EU se zájem zahraničních lékařů o práci ve Švédsku výrazně zvýšil. Jak uvedl veřejnoprávní Švédský rozhlas, počet lékařů, kteří žádají o švédskou licenci, momentálně dosahuje dokonce historicky rekordní úrovně.

Švédský Státní úřad pro zdravotnictví a veřejné zdraví obdržel za první dva a půl měsíce od rozšíření již na 300 žádostí o lékařskou licenci. Největší počet uchazečů přitom podle dosud dostupných údajů pochází z Polska.

„Žádosti se na našich stolech začaly kupit již koncem dubna, tedy před datem přijetí nových členů. V některých dnech jich dorazilo až 25 naráz,“ řekl k tomu Švédskému rozhlasu Leif Gudmunsson, právník zmíněného úřadu.

Nejčastější,i uchazeči jsou ti, co už ve Švédsku žijí

Mezi uchazeči o lékařskou licenci v zemi tří korunek jsou však z velké a dokonce převážné části ti, kteří z nových členských zemí pocházejí, ale ve Švédsku již po určitou dobu žijí.

Uznání kompetence získané v domovské zemi jim pomůže k lepšímu uplatnění ve švédském zdravotnictví.

Podle informací, které ve Švédsku sdělila vedoucí právního oddělení Státního úřadu pro zdravotnictví a veřejné zdraví Susanne Gullacková-Flyrénová, Češi zatím k častým žadatelům o švédskou lékařskou licenci nepatří.

Přesné statistiky toho, kolik českých lékařů od počátku května požádalo o uznání svého vzdělání a specializace, však zatím nejsou k dispozici.

Samo uznání a udělení licence však ještě cizincům k úspěšnému vstupu na švédský pracovní trh nestačí.

„Kromě odborné kvalifikace musí lékaři, kteří chtějí pracovat ve švédských nemocnicích, podle požadavků zaměstnavatelů zároveň ovládat švédštinu, aby se mohli domluvit se svými pacienty,“ připomněla Susanne Gullacková-Flyrénová.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!