Zákaz kouření zachrání tisíce Britů

Titulní obrázek

Další evropskou zemí, která vykázala kuřáky z barů a restaurací, se dnes stává Nizozemsko. Nizozemští kuřáci si ode dneška v restauraci nezapálí. Nový protikuřácký zákon tam nicméně není tak tvrdý jako jinde v Evropě. Kuřákům pravidla ponechávají oddělené prostory, kam nechodí personál.

To zajímá především majitele 700 proslulých coffee shopů. Do marihuany, kterou nezmiňuje zákon, by ovšem teoreticky nesměl být přimíchán tabák.

Je to cesta, jak se vyhnout zákazu? „Čistou marihuanu stejně kouřit nebudu, to je na mě příliš silné,“ řekl agentuře Reuters Barry Johnson, jeden z návštěvníků amsterodamských podniků.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Saskia Hommesová ale návštěvníky coffee shopů uklidnila. „Lidé mohou dál kouřit marihuanu smíchanou s tabákem, ale jen v oddělených prostorách,“ nabídla výklad nového zákona. To znamená, že kuřáci budou muset někdy déle cestovat, než naleznou takto upravenou místnost.

Podobný problém mělo nedávno na stole Turecko. Zakázalo kouření, titulky ale plnily protesty kuřáků vodních dýmek. V Turecku se nedočkali soucitu. V německém Sársku soud naopak rozhodl, že se vodní dýmky kouřit smějí.

Politici napříč Evropou argumentují statistikami o škodlivosti kouření. Dosud nejvěrohodnější studie byla nyní zveřejněna v Británii.

Angličané, kteří mají za sebou 12 měsíců bez nikotinu v tamních barech, pokládají prosté otázky.

Prospěl zákaz veřejnému zdraví? Přestávají návštěvníci barů (i mimo bary) kouřit? A krachují některé bary či restaurace kvůli nedostatku hostů?

V prvních dvou případech zní odpověď kladně. Ve třetím nikoli.

Závěry vycházejí z průzkumů, které shromáždili zdravotníci za prvních devět měsíců, po které platí zákaz v Anglii. V jiných částech Británie už platil zákaz předtím.

Podle této studie Britského centra pro výzkum rakoviny, která obsáhla 32 tisíc dotazovaných, se podepsal zákaz pod snížení počtu kuřáků o 5,5 procenta.

„Je to historicky největší propad počtu kuřáků,“ řekl agentuře Reuters Robert West, který šéfuje výzkumu nikotinové závislosti na londýnské University College.

Byla to vůbec první studie na světě, která se zabývala dopady zákazu kouření na omezování závislosti a zároveň vyloučila ostatní vlivy, jako je zdražování cigaret.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Jiří Sládek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!