Zánět mozkových blan už letos v Nigérii zabil přes 800 lidí

MSF, Lékaři bez hranic, Nigérie

Epidemie zánětu mozkových blan si už v Nigérii od začátku roku vyžádala 813 lidských životů. Za celý loňský rok tam nemoc přitom zabila 33 lidí.

Meningitida sužuje od prosince téměř výhradně sever Nigérie, podezření na nákazu je u přibližně 8000 osob. Zhruba polovinu tvoří děti a mladiství ve věku od pěti do 14 let, uvedla již na konci března Světová zdravotnická organizace (WHO).

Vláda dnes schválila nová opatření, která mají sloužit k identifikaci lidí nakažených meningitidou. Lékaři tak budou přímo navštěvovat domy v postižených oblastech, aby lidi, kteří tam žijí, mohli léčit nebo očkovat. V zemi byl zahájen rozsáhlý imunizační program.

Nákaza meningitidou byla podle ministerstva zdravotnictví zaznamenána i v sousedním Čadu, Nigeru, Kamerunu, Togu a Burkině Faso. V roce 2015 zabila nemoc v Nigérii a Nigeru více než 1100 lidí.

Nemoc začíná jako běžná viróza. Mezi nejčastější příznaky patří nevolnost, vysoká teplota, citlivost na světlo, zvracení či bolest v krku, svalů a kloubů. Vedle mozku a míchy může zánět postihnout i další orgány – plíce, játra, srdce či nadledvinky.

Nigerijské zdravotnictví v boji proti meningitidě spolupracuje s Dětským fondem Spojených národů (UNICEF) a s organizací Lékaři bez hranic (MSF).

Ohodnoťte tento článek!