Západní léky se prosazují v Číně

Evropské a americké farmaceutické firmy se začínají nyní poprvé po mnoha letech výrazněji prosazovat v Číně. Až doposud totiž obyvatelé nejlidnatější země spíše vyznávali tradiční čínskou levnou medicínu. Situace se však mění s nástupem mladé generace, která od léků požaduje okamžitý efekt…

A ten jim mohou nabídnout pouze západní medikamenty, píše agentura Bloomberg s odvoláním na experty.

Trend potvrzují i rostoucí prodeje předních světových farmaceutických podniků, jako je GlaxoSmithKline, Pfizer, AstraZeneca či Merk & Co. Zájem o jejich léky v

Číně loni vzrostl podle údajů národní čínské informační agentury o dvacet procent. Letos očekává institut ještě vyšší nárůst prodejů.

Manažeři západních firem mají důvod k optimismu. Čínská vláda jim totiž vychází maximálně vstříc.

Například v červnu snížilo čínské ministerstvo zdravotnictví ceny některých antibiotik o 56 procent, aby tak omezilo náklady na zdravotnickou péči.

Rostoucí popularita chemických léků ovšem má v nejlidnatější zemi i svou stinnou stránku.

Minulý měsíc se totiž v reakci na vysoký růst poptávky po lécích čínské ministerstvo zdravotnictví „vzbouřilo“ proti patentu firmy Pfizer na lék proti impotenci Viagra.

S největší pravděpodobností tak budou moci podobný medikament vyrábět i místní výrobci léčiv. Podobný krok zvažuje vláda i vzhledem k podniku Glaxo. Vládní činitelé mají spadeno na jeho lék pro diabetiky Avandia.

„Podobné chování vytváří špatný precedens. Číňané si chvilku budou myslet, že léky jsou bezpečné, ale velmi brzy se může karta obrátit a oni zjistí, že napodobeniny mohou být velmi nebezpečné,“ uvedl Morten Herholdt z finančního domu Barclays Private Clients, který spravuje akcie farmaceutických firem v hodnotě 45 miliard dolarů.

Ještě nebezpečnější je ilegální výroba léků pod registrovanými názvy. Podle washingtonské asociace farmaceutických firem je již nyní celosvětově 10 až 15 procent všech léků padělaných.

Míra pirátství může být i vyšší. Velké procento těchto falzifikátů pochází právě z Číny. Přesto západní firmy dál v zemi investují.

Například londýnská firma AstraZeneca až dosud investovala do výrobních závodů v zemi více než 140 miliónů dolarů.

Konkurent Novartis do výroby v Číně investoval již 17 miliónů dolarů. Největší výrobce léků proti rakovině Roche Holding investoval již 50 miliónů dolarů.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!