Zdravotní pojišťovny chtějí miliardy odškodného

Titulní obrázek

Slovensku hrozí mezinárodní arbitráže o miliardy se soukromými zdravotními pojišťovnami. Spor vznikl loni na podzim při schvalování zákona, kterým jim stát zakázal vytváření zisku. První se vzepřela Důvěra, za kterou stojí finanční skupina Penta a předložila vládě návrh na předarbitrážní vyrovnání ve výši 15 miliard korun…

Premiéra Roberta Fica suma tak rozčílila, že Pentu označil za vyděrače nejhrubšího zrna. Arbitráží vzápětí pohrozilo i zbývajících pět soukromých zdravotních pojišťoven, které na Slovensku působí.

Jsou přesvědčené, že Slovensko porušuje mezinárodní dohody o ochraně investic. Obrátily se proto i na slovenský Ústavní soud.

Nebetyčná drzost?

Novela platí od letošního ledna. Fico si je, na rozdíl od mnoha jiných právníků jistý, že stát má v tomto sporu pravdu. Proto na mimořádné tiskové konferenci, kam se v pátek dostavil s ministrem zdravotnictví Ivanem Valentovičem (nakonec mu ale vůbec nedal slovo), začal tím, že přišel novináře návrhem Penty „pobavit“.

Pojišťovny mají podle něho k životu určený správcovský fond ve výši 3,5 procenta z objemu prostředků, a to jim prý stačí. Všechny ostatní prostředky smějí použít jen na proplácení nákladů na zdravotní péči. Fico také prohlásil, že pokud se to pojišťovnám nelíbí, mohou ze slovenského trhu odejít.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Renata Havranová, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!