Zdravotníci žádají lepší ochranu žen na Blízkém východě před AIDS

Zdravotničtí činitelé vyzvali vlády na Blízkém východě a v severní Africe k zavedení výuky o bezpečném sexu a prevenci AIDS ve školách v zájmu zastavení růstu případů nákazy virem HIV mezi ženami a dívkami…

Poradenství týkající se nemoci AIDS a její léčba by měly být zařazeny do širší lékařské péče o ženy na klinikách a v nemocnicích, požadovali odborníci, kteří se sešli na konferenci o AIDS v jordánském Ammánu.

„Je nejvyšší čas, abychom přešli od znepokojených prohlášení k akci a začali bojovat proti šíření viru HIV a AIDS, dříve než si vyžádají ještě více lidských životů,“ citovala agentura AP prohlášení egyptského experta Hinda Chattába na konferenci,kterou společně pořádají Program OSN pro boj proti viru HIV a

nemoci AIDS (UNAIDS) a jordánské ministerstvo zdravotnictví.

Přes stovku odborníků z 21 arabských zemí se sjelo do Ammánu na první konferenci v regionu zaměřenou na zastavení šíření viru HIV mezi ženami a dívkami.

Uvedená otázka je často vnímána jako sociální tabu v této nábožensky konzervativní oblasti, kde je přitom podle údajů OSN nakaženo virem HIV kolem 540.000 dospělých a dětí.

Regionální ředitel programu UNAIDS Suman Mehta předložil v Ammánu aktuální čísla: jen za rok 2004 přibylo v oblasti 92 tisíc nových případů nákazy HIV, což je oproti roku 2002 o 20 tisíc případů více.

Ve srovnání se zbytkem světa je sice počet nakažených osob v daném regionu stále ještě poměrně nízký; experti však varují, že se to během několika let změní, a poukazují na neustálý nárůst nákazy HIV mezi arabskými ženami, které jsou v důsledku místních kulturních tradic infekcí HIV obzvláště ohroženy.

V dané souvislosti vyzdvihli zdravotníci především nerovnoprávné postavení žen, které jsou často oběťmi nuceného a mezigeneračního sexu i domácího násilí.

Kromě toho mají arabské ženy jen malý vliv na rozhodování o možných

ochranných prostředcích, jako je používání kondomů.

I když experti na konferenci v Ammánu zdůraznili, že se musí dělat více k zastavení hrozící epidemie AIDS na Blízkém východě, některé arabské země se tomuto problému věnují již déle.

Jordánsko například poskytuje bezplatnou lékařskou péči osobám nakaženým virem HIV, v Maroku jsou zase zdarma prováděny příslušné testy a do odlehlých vesnic jsou vysílány mobilní zdravotnické týmy k ošetřování žen a šíření osvěty mezi nimi.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!