Zdravotnická technika prožívá boom

Výrobci zdravotnické a diagnostické techniky těží z početné populace lidí mezi čtyřiceti a šedesáti lety. Po farmaceutickém průmyslu či plastické chirurgii je to tak další odvětví, které díky poválečné populační explozi prožívá boom….

Ve Spojených státech a v západní Evropě totiž tito lidé mají dostatek peněz a neváhají je investovat do kvality a prodloužení svého života, napsal server Red Herring.

Výrobci zdravotnických přístrojů se zaměřili nyní především na zlepšení činnosti pohybového ústrojí.

„Co jsou platné vyhlazené mimické vrásky, jestliže pacienta trápí vyhřezlé ploténky či degenerativní onemocnění páteře? Lidé narození v období takzvaného „baby boomu“ tvoří velkou a solventní skupinu, která hledá řešení a je ochotna za ně platit,“ říká analytik z konzultační společnosti Frost & Sullivan Alpesh Gandhi. „Požadují proto nejnovější procedury i produkty.“

Hodnota světového trhu zdravotnické techniky činila loni přibližně 135 miliard. Letos by se měla zvýšit na 160 miliard dolarů, tedy o více než osmnáct procent. Roste tedy rychleji než například biotechnologický trh, jehož hodnota dosahovala loni zhruba 120 miliard dolarů a v roce 2005 bude činit asi 128 miliard.

S největšími inovacemi přicházejí malí výrobci, ale většinou mívají problém uvést produkt na trh. Proto se pak ocitají v centru akvizičního zájmu velkých firem, jako jsou Johnson & Johnson, Medtronics, Abbot nebo Boston Scientific.

Americká firma Johnson & Johnson, přední výrobce zdravotnických přístrojů a také léčiv, se tak například na konci minulého roku rozhodla převzít společnost Guidant.

Ta je dvojkou ve výrobě zařízení podporujících krevní oběh, kterých se za rok prodá za téměř pět miliard dolarů. Navíc hodnota tohoto trhu se zvyšuje ročně až o dvacet procent. Akvizice vyjde Johnson & Johnson na více než 24 miliard dolarů, uvedl server nytimes.com.

Lídrem trhu zdravotnické techniky jsou USA, kde firmy vytvářejí 45 procent svých tržeb. „Americké firmy investovaly loni do vývoje nových diagnostických zařízení 486 miliónů dolarů, což je o 11,2 procenta více než v předchozím roce,“ uvádí průzkum společnosti MoneyTree.

Výrobci zdravotnické a diagnostické techniky mají oproti farmaceutickým a biotechnologickým společnostem navíc jednu obrovskou výhodu. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) totiž schvaluje nové přístroje mnohem rychleji než nové léky. Návratnost investic do vývoje a výzkumu je tak rychlejší.

„Producentům zdravotnické techniky nahrává také fakt, že současný trend požaduje nalezení alternativ k chirurgickým zákrokům,“ tvrdí zástupce společnosti pro průzkum trhu Morgenthaler Ventures Robert Bellas.

Jako příklad může posloužit jedna z novinek americké firmy Thermage – zařízení Thermacool. S jeho pomocí je možné zvýšit například obsah kolagenu v obličeji, aniž by se musel použít skalpel. Thermacool bude možné využívat i při liposukci nebo obličejovém liftingu.

V oboru ale není vše úplně ideální, varují někteří odborníci. Výkonný ředitel Asociace výrobců zdravotnické techniky Mark Leahey upozornil na nové nařízení FDA, na jehož základě budou výrobci muset před schvalovacím procesem složit kauci až ve výši 250 tisíc dolarů.

Adam Junek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!