Zdravotnickou reformu v USA provází nezájem mladých Američanů

barack obama

Zdravotní reforma prosazené americkým prezidentem Barackem Obamou se potýká s nezájmem mladých Američanů o zdravotní pojištění, což je její úspěch klíčové. Podle v pondělí zveřejněné oficiální zprávy se dosud zapsalo 2,2 milionu lidí, z nichž jen 24 procent je v cílové věkové skupině od 18 do 34 let, uvedla v noci na dnešek agentura Reuters.

Tržní fungování reformy je přitom založeno na dostatečném počtu mladých a zdravých pojištěncích, kteří ji budou financovat. Vláda při startu zápisů počítala s tím, že do března letošního roku se k pojištění přihlásí sedm milionů lidí, z nichž 38 procent bude v kategorii od 18 do 35 let.

Zdravotničtí experti nicméně nevylučují, že do konce března se podíl mladých lidí zvýší, neboť se budou chtít vyhnout právnímu postihu v případě neúčasti na zdravotním pojištění.

Cílem Obamacare, jak se reformě v USA říká, je zajistit dostupnou zdravotní péči milionům nepojištěných Američanů. Reforma zdravotnictví je nejambicióznějším sociálním programem v Americe od 60. let. Republikáni reformu, schválenou Kongresem v roce 2010 a posléze potvrzenou nejvyšším soudem, odmítají a měsíce se ji intenzivně snaží zrušit, případně alespoň oslabit. Tvrdí, že zvýší cenu pojistek a že je nespravedlivá v tom, že nutí pod hrozbou pokuty k pojištění i ty Američany, kteří ho nechtějí.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!